Regionální rozvoj Krkonoš na obou stranách hranice je závislý především na kvalitních dopravních sítích.
Na tom se shodují zástupci měst a obcí Svazku Krkonoše a Zwiazku Gmin Karkonoskich. Sešli se v Kowarech, aby podpořili výstavbu rychlostní silnice S-3 v části Lubawka Legnica a české dálnice D 11, zejména v úseku hraničního přechodu Královec / Lubawka k Trutnovu a Hradci Králové. „Účastníci podepsali Krkonošskou výzvu k dostavbě silniční komunikace D11/S3," informovala Dagmar Palátková ze Svazu Krkonoše.
Společný postup při naplňování regionálního rozvoje považují zástupci obou států za důležitý. Projevilo se to i na nedávném jednání v Jelení Hoře.
„Češi představili postup prací při tvorbě Integrované strategie rozvoje regionu Krkonoše, která má být hotova do konce listopadu. I na polské straně řeší problémy spojené s dopravou, nízkou příležitostí pracovních míst, omezením rozvoje vzhledem k nutnosti ochrany přírody. Aktualizují své strategické dokumenty, které chtějí mít hotové do konce roku," připomněla Palátková.
„Jsem potěšen, že snažení, které je ku prospěchu všech, získává silnou politickou podporu. Spolupráce obou států a regionů je neodmyslitelná. Musíme postupovat společně," komentoval Jan Sobotka, předseda Svazku Krkonoše a vrchlabský starosta.
K posílení síly dokumentů Krkonošské výzvy bude vytvořeno Memorandum.
„Obce, města a územní samosprávy ho potvrdí podpisy. Na české straně jich bude 41, na polské 48. I nadále budeme diskutovat o strategiích, aby byly smysluplné a provázané a my jsme byli schopni se na ně odkazovat při snaze v získávání evropských financí. Dokument poslouží jako ´Apel Krkonoš´ pro obě vlády, které budeme osobně informovat," upřesnil Jan Sobotka.