Když se hlavy dají dohromady, bývá větší naděje na úspěch. Předávání zkušeností a vzájemná pomoc proto hraje v posledních týdnech důležitou roli také ve vrchlabském sídle Krkonoš.
Před nedávnem tam ochranáři nejvyšších českých hor vítali například přátele z Gruzie. Pomáhají jim od roku 2012. Experti z Čech se v gruzínských národních parcích snaží přispět ke zlepšení tamní ochrany přírody.
V doprovodu správců hor se návštěva v rámci týdenní stáže podívala do různých koutů, a to i na polské straně. „Kolegům jsme ukázali, jak dobře je v Krkonoších vytvořena infrastruktura. Představili jsme naši spolupráci s polskými kolegy a zavedli je i k sousedům do Jizerských hor," přiblížil návštěvu z Gruzie expert na mezinárodní ochranu přírody Michael Hošek.
Projekt Evropské kopise
Návštěva v Krkonoších se konala v rámci Twinningového projektu Evropské komise, v jehož čele stojí Rakousko, a do něhož se zapojuje svým know how i Česká republika. Teď přišel na řadu další zahraniční národní park. Tentokrát ukrajinský Syněvyr. Dohodu o spolupráci podepsali ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka a ředitel ukrajinského Národního přírodního parku Syněvyr Mykola Derbak. Cílem je mimo jiné práce na společných projektech.
„Zjistili jsme, že máme mnoho společného. Naše území jsou z přírodního hlediska podobná. Prošla ale rozdílným vývojem. Proto je pro ukrajinské kolegy inspirující, jakým způsobem zde pracujeme s veřejností, jak děláme ekologickou výchovu. Na-opak pro nás jsou zase zajímavé jejich lesy a péče o ně. Ale také biodiverzita Syněvyru, především velké šelmy," upozornil ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. A jak se na spolupráci dívá jeho protějšek?
„Těšíme se na první návštěvu kolegů z Čech u nás v Syněvyru letos v září. Věříme, že najdeme nejen vzájemnou inspiraci, ale i témata pro společnou práci. Podepsaná dohoda by neměla zůstat jen na papíře. Musí přinést výsledky," komentoval podpis ředitel NP Syněvyr Mykola Derbak.
„Zdroje pro společné projekty budou parky hledat například v programech České rozvojové agentury, či ve fondech Evropské unie v rámci Východního partnerství EU, zejména po připravovaném podpisu asociační dohody mezi EU a Ukrajinou," doplnil informace mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.