Šestičlenná skupinka mladičkých českých turistů se vydala ze Sněžky Jubilejní cestou, která je od 29. listopadu uzavřená polským Krkonošským národním parkem kvůli lavinovému nebezpečí a náročným zimním podmínkám.

„Ptal jsem se jich, jestli viděli zákazovou ceduli. Přiznali, že ano. Nedokázali ale odpovědět, co je to napadlo jít do zákazu. Uznali, že to byl hodně blbý nápad. Byli nevhodně vybaveni, za to s sebou měli pekáče na sjíždění svahu,“ přiblížil kontakt s mladou partičkou Wolfgang Berger. Ve velmi exponovaném a ledovatém místě na Jubilejní cestě už nebyli turisté schopni dalšího postupu. Mladá dívka sklouzla po zadní části těla do údolí Lomniczky, pětici jejích přátel se podařilo českým a polským záchranářům transportovat na Slezský dům.

Ačkoliv je Jubilejní cesta na vrchol Sněžky každoročně uzavřená, někteří lidé zákaz porušují a navzdory nedostatečnému vybavení riskují úraz. „Když se jde ze Sněžky dolů, cesta nejprve není relativně tak složitá a nevypadá tak nebezpečně. Lidé ujdou 200-300 metrů a řeknou si, je to dobrý, nebudeme se vracet, to projdeme. Málokdo už ale ví, že nejhorší úsek teprve přijde. Problém nastává zhruba ve druhé polovině, kdy zpravidla dochází ke všem případům. Všechny jsou na stejném místě,“ popsal nejzkušenější člen Horské služby Pec pod Sněžkou, jak to vypadá na Jubilejní cestě. „Je celou zimu zavřená už řadu let. Je tam závora a nahoře výstražné cedule. Je opravdu hodně nerozumné chodit touto zakázanou cestou,“ dodal Wolfgang Berger, který působí u Horské služby 33 let.

Nohy můžou snadno ujet

S tím souhlasí i Miloš Šálek, který terén na Sněžce a jejím okolí dobře zná. Dokumentuje krajinu Krkonoš v každém ročním období a samozřejmě i Sněžku samotnou. „Jubilejní cesta je v zimě opravdu nebezpečný úsek a není divu, že se na zimu zavírá. Když je cesta namrzlá jako teď, tak může opravdu rychle dojít k úrazu. Není se čeho chytit, je tam prudký sráz. Nohy můžou snadno ujet, smeknout se a pád už se nedá zastavit. Nechápu lidi, kteří to pokoušejí a chodí tudy. O to víc je to zvláštní, že to někdo udělá po tragédii, která se stala minulý týden,“ kroutil hlavou fotograf z Trutnova.

„Jubilejní cestu hodně využívají v létě Poláci, v letním období je pohodlnější a méně náročná oproti řetězové cestě na Sněžku, i když delší. Jsou možná zvyklí ji využívat z léta, proto po ní chodí i v zimě. Ale to je obrovský rozdíl a rozumím tomu, proč ji polský národní park zavírá. Když se tam někdo vydá bez patřičné výbavy, tak je to nebezpečné,“ uvedl Miloš Šálek.

Týden po tragédii polských turistů

To potvrzuje i mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Jubilejní cesta je v zimě uzavřená dlouhé roky. Lidé, kteří na hory pravidelně chodí, to ví. Polský národní park informuje o uzavřených cestách na svém webu, uzavírka je uvedená i na mapy.cz. Je těžko pochopitelné, že se někdo vydá Jubilejní cestou v zimě, kde je lavinové nebezpečí, o to hůř týden po tragédii polských turistů.“

Podle Radka Drahného si lze těžko vysvětlit, proč lidé tudy chodí. „Zřejmě mají pocit, že hory nejsou nebezpečné, že tam lavina spadnout nemůže. Vidí prošlápnutou cestu a stopy, tak tam jdou taky, chovají se jako stádo. Nedochází jim, že jde o úsek s lavinovým nebezpečím a zledovatělým terénem. V horní části má svah 45 stupňů, to se nedá ustát na namrzlém svahu,“ uvedl.

Úterní událost se stala jen týden poté, co pád z vrcholu Sněžky nepřežili dva polští turisté. Mladá Češka se řítila stejně jako oni žlabem smrti a spadla do údolí Lomničky, ale vyvázla bez zranění. „Měla obrovské štěstí, že netrefila žádný kámen. Polští turisté se před týdnem zřítili z vrcholu Sněžky, kde je to samý kámen a nabrali velkou rychlost, přes Jubilejní cestu je to ještě nakoplo. Byl by zázrak, aby se takový pád dal přežít,“ řekl horský záchranář Wolfgang Berger.

„Je mimořádné, že se takové dva případy přihodily týden po sobě. Nedá se říct, že by se jich stávalo hodně, ale několikrát už jsem tam zasahoval,“ podotkl.

Wolgang Berger vysvětlil, že se úrazy na Jubilejní cestě stávají zpravidla v době, kdy je na horách obleva. „Do toho fouká vítr, přijde ochlazení, terén zmrzne, v rizikovém místě je navíc žlábek, kde se ukládá sníh. V létě je to cesta na auto, v zimě ale v tomto místě zafoukaná a prakticky zmizí. Pokud ji někdo chce přejít a nemá na to výbavu, je to malér, prošlápne zmrzlou ledovou krustu.“