Počasí ohrožuje letošní 69. ročník legendárního závodu běžkařů Krkonošská 70, který se má konat v sobotu 9. března. Pořadatelé oznámili zkrácení tratě o polovinu na 32 km a přesunutí startu a cíle k horní stanici lanovky na Pláních ve Špindlerově Mlýně. Rozhodnutí o případném zrušení závodu padne v pondělí.

V Krkonoších zůstávají v provozu lyžařská střediska ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Malé Úpě, Mladých Bukách, Herlíkovicích, Rokytnici nad Jizerou či Vítkovicích v Krkonoších. Všude ale bojují s velkou oblevou.

„O provozu se rozhodujeme den po dni. Jsme níže položený areál, tudíž toho sněhu je opravdu málo. Sezonu budeme nuceni ukončit v následujících dnech. Zasněžování v březnu neplánujeme,“ sdělila za skiareál Bubákov v Herlíkovicích ve Vrchlabí Veronika Klenzová Bubáková.

Areál Mladé Buky má před sebou patrně poslední dva víkendy zimní sezony. „Zachraňujeme kritický vršek sjezdovky, kde nám mizí sníh. Přesouváme tam sníh z vedlejších sjezdovek, kde máme zásoby. Čtyřsedačková lanovka a vlek pojedou určitě do neděle 3. března, poté se uvidí, jaký bude provoz v dalších dnech. Nepředpokládám, že by areál byl v provozu po 10. březnu,“ popsal situaci Petr Maška z Areálu Mladé Buky.

Vysoké teploty už donutily ukončit provoz menších skiareálů ve Strážném, Kněžickém vrchu ve Vrchlabí, Luisině údolí v Dolním Dvoře, Prkenném Dole v Žacléři, Radvanicích nebo Petříkovicích u Trutnova.

Pochvala rolbařům

Velká lyžařská střediska plánují provoz i v březnu. „Velký podíl na tom, že stále máme tak dobré lyžařské podmínky a počet otevřených sjezdovek se u nás snižuje jen velmi pomalu, mají v těchto dnech naši zkušení rolbaři,“ zdůraznila Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec.

Rolbaři dokáží využívat technologie v rolbách na maximum. Pracují s technologií SNOWsat, která jim umožňuje na displeji před sebou vidět výšku sněhu na sjezdovce. „Díky tomu mohou přemístit sníh na místa, která je potřeba opravit. Většinu sjezdovek také upravujeme s rolbami kotvenými na navijáku, což je o mnoho šetrnější. Tím sjezdovky výrazně šetříme od provzdušnění, které zrychluje odtávání,“ vysvětlila Plchová.

Od 1. března se bude ve SkiResortu Černá hora - Pec lyžovat na 28,5 km sjezdovek, na kterých je od 30 do 100 cm sněhu. Lyžuje se ve 4 ze 6 areálů, mimo provoz jsou Černý Důl a Svoboda nad Úpou. Zároveň začne platit ceník vedlejší sezóny. Pro děti je možné zakoupit jednodenní skipas od 490 Kč a pro dospělého od 800 Kč v e-shopu.

Nejlepší podmínky jsou v Peci

„Nejlepší lyžařské podmínky zůstávají v Peci pod Sněžkou, kde jsou upraveny téměř všechny sjezdové tratě a v provozu je 12 ze 14 přepravních zařízení. Lyžovat ve dvou areálech v jeden den je možné nadále díky přejezdu SkiTour, který lyžařsky a rolbami propojuje Černou horu a Pec pod Sněžkou a zůstává otevřený,“ upřesnila Zina Plchová.

V areálu na Černé hoře bude od pátku 1. března přerušen provoz šestisedačkové lanovky Hofmanky Express a přilehlá sjezdovka. Ostatní sjezdovky v areálu zůstávají otevřené a lyžovat se tam bude na víc než 11 km sjezdovek. Ve Velké Úpě zůstane od pátku otevřená pouze dětská sjezdovka Sagasserovy boudy na vrcholu Portášek, ke které se návštěvníci dostanou sedačkovou lanovkou Portášky, která jezdí v hodinových intervalech.

Provoz až do Velikonoc

Ve Špindlerově Mlýně je aktuálně v provozu téměř 25 km sjezdovek. V provozu jsou všechny stěžejní lanovky ve Svatém Petru, Hromovce, Medvědíně, Horních Mísečkách i vlek Stoh. Na sjezdovkách leží v průměru 50 cm sněhu. „Ve Špindlerově Mlýně držíme velmi dobré lyžařské podmínky navzdory dlouhodobé oblevě, která nás celý únor doprovází, a lze s jistotou říct, že provoz udržíme minimálně do Velikonoc,“ řekla Vendula Kalenská, obchodní a marketingová manažerka Skiareálu.

V neděli 3. března se bude konat ve Svatém Petru závod ve freestylovém lyžování Czech Freeski Tour se zahraniční účastí, naopak závod Světového poháru ve freestyle snowboardingu Snowjam, který se měl konat v polovině března, organizátoři zrušili. „Od 18. března nám startuje i akce ve spolupráci s partnerskými hotely. Při ubytování ve vybraných hotelích získají hosté skipas k ubytování zdarma,“ dodala Kalenská.

Komplikace pro Krkonošskou 70

Organizátoři legendárního závodu běžkařských družstev Krkonošská 70, jejíž 69. ročník se má konat příští sobotu 9. března, reagovali v tomto týdnu na aktuální situaci. Hlavní změny se týkají umístění startu, cíle a trasy závodu. Start a cíl se bude nacházet u horní stanice lanovky na Pláních ve Špindlerově Mlýně. Výjezd lanovkou je hrazen pořadatelem, závodníci mají výjezd zdarma. Organizační výbor rozhodl o sjednocení trasy pouze na jednu distanci. Pojede se po původní trase závodu na Pražskou boudu, kde bude otočka a pojede se zpět. Celková délka trasy má 32 km a občerstvovací stanice bude po 16 km na Pražské boudě. Rozhodnutí o případném zrušení závodu bude zveřejněno v pondělí 4. března.

Také SkiResort Černá hora - Pec plánuje udržet provoz sjezdovek do Velikonoc, které letos vycházejí na poslední březnový víkend. „Zatím stále počítáme s provozem do Velikonoc, ale záležet bude na počasí,“ uvedla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

Lyžařská škola SkiResort Live učí v Live parku na Javoru v Peci pod Sněžkou i v Live parku na Černé hoře a v Live parku Formánky v Janských Lázních. Rovněž půjčovny jsou v areálech otevřené bez omezení.

V pátek a v sobotu je možné v Peci pod Sněžkou vyrazit na večerní lyžování na Javoru. V pátek večer k tomu na Bullbaru pod sjezdovkou zahraje kapela Grepy. O víkendu můžou lyžaři zdarma otestovat lyže Salomon v Salomon Showroomu na vrcholu Černé hory. Rovněž test centrum na dolní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních půjčuje o víkendu lyže zdarma.