Petr Procházka, Jindřichův Hradec, truhlář

Jsem zaměstnaný u soukromníka, své nemoce řeším buď dovolenou, nebo vzájemnou dohodou se svým zaměstnavatelem, že si ten promaroděný čas prostě nahradím. Většinou však chřipky přecházím. Když přijdu večer domů, lehnu si a vypotím se.

 

Robert Stejskal, Praha, tlumočník
Mám práci, ve které bych se s případnou nemocí vůbec nechytal. Tlumočím z čínštiny. Jsem samostatně výdělečně činný. Vím však, že každá přechozená chřipka nebo angina oslabuje srdce. Můj známý taky přecházel nemoci a nakonec umřel na infarkt.
 
Zdenka Dvořáková,Trutnov, v domácnosti
 
Já myslím, že se nemocenská zneužívá hodně. Český člověk vymyslí ledacos. Lidi by si měli vážit zdraví a začít u sebe. A ne předstírat nemoc. Neplacené tři dny tak strašně nikoho neohrozí. Pořád se nakupuje, markety jsou plné. Protesty jsou jen prázdným křičením.
 
 
Martina Mikolajčíková, Brno, zaměstnankyně
Někteří lidé nemarodili léta a když pak onemocní, je toto vůči nim sprosté. Já si beru dovolenou nebo náhradní volno. Kvůli nějakým chuligánům přece nepřijdu o peníze. Zavedla bych radši častější kontroly pacientů a pohovory s lékaři o jejich zdravotním stavu.
 
 
Marie Hovorková, Trutnov, úřednice
Kdybych byla nemocná, asi bych si vzala dovolenou. Když je člověku hodně špatně, ten týden si prostě musí odležet. Proto jsou první tři neplacené dny docela kruté pro skutečné pacienty. Některé firmy si však už daly do kolektivní smlouvy, že je lidem uhradí.
 
 
Daniel Kosáček, Trutnov, podnikatel
Já od státu nic nechci ani nečekám. Za posledních patnáct let jsem byl nemocný jen jednou a nedostal jsem ani korunu. Papírování kolem toho je tak složité, že kvůli pár dnům nemoci se mi nevyplatí běhat po úřadech. Hradím si jen nejnižší sazbu pojištění.