Mimořádně náročná překážková dráha vznikla již v roce 1856. Uvedená data budí úctu a zavazují tradici dostihového sportu udržovat i v současnosti. Vždyť Pardubice dnes zná celý dostihový svět. Od zmíněného roku 1874 bylo odběhnuto 116. ročníků Velké pardubické, další nás čeká v neděli 14. října. Dostih se neuskutečnil jen v průběhu obou světových válek, dvakrát pro nepřízeň počasí a v roce 1968 v důsledku politických událostí.
Ve znamení žen
Dostih má pouze jednoho vítěze. Čtyřikrát vyhrál Velkou Železník, pětkrát seděl v sedle vítězného koně žokej Josef Váňa. Jediným žokejem, který vyhrál čtyři ročníky za sebou, byl Peter Gehm (2001 až 2004), jenž by letos neměl chybět mezi hosty spolu se svým mladším synem. „Rádi bychom mu udělili ocenění za jeho mimořádné úspěchy v Pardubicích, které Dostihový spolek každoročně uděluje,“ uvedl předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.
Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké byla Lata Brandisová. Stalo se tak v roce 1937 v sedle desetileté klisny Normy, letos to je již sedmdesát let. Naposledy Brandisová startovala v roce 1947 – tedy před šedesáti lety. „Dostihový spolek si velice váží odkazu jediné vítězky Velké pardubické, a proto jeden z dostihů – Křišťálový pohár Media Flow – se pojede jako memoriál Laty Brandisové. Dekorovat vítěze přislíbil zástupce rodiny Kinských,“ sděluje s velkým zaujetím Miroslav Petráň a dále uvádí: „Další symbolikou letošní Velké pardubické bude návštěva vznešené dámy – dcery britské královny Alžběty II, jíž je princezna Anna, kterou bude doprovázet první dáma České republiky Livie Klausová.
Pro pořadatele to je obrovská pocta,“ řekl Petráň. Princezna má vřelý vztah ke koním, sama závodila v military a v parkurovém skákání, zájem o koně má i její dcera Zara – rovněž závodnice. Princezna se setká s představiteli města i kraje, kteří se do její návštěvy musí naučit stanovený protokol.
Návštěvníkům dostihového svátku v Pardubicích budou představeny i jiné dámy, které měly či ještě mají odvahu jezdit překážky, například Eva Palyzová, Martina Růžičková či Lucie Baluchová.
Dostihová móda
„Také Dostihový klub nezůstane pozadu a bude pořádat soutěž dam v kloboucích, které jsou pro dostihy tak charakteristické,“ připomíná Petráň.
Podle kožešníka Luďka Slanaře z Pardubic, který je v regionu patrně jediný, kdo se na prodej originálních klobouků specializuje, zájem o ně rok od roku stoupá. Ale nejen o klobouky. Také o kožešinové doplňky i kabátky, které šijí speciálně pro dostihy. Společenské oblečení na dostizích již není nic výjimečného: „Oceňuji, že i běžný návštěvník je stále častěji vidět na dostihovém svátku v obleku a s kravatou,“ doplňuje ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát.