Vždy a všude. Každé přepravované dítě bude muset od května sedět ve své autosedačce. Od máje vstupuje v platnost novela silničního zákona, která upravuje povinnost použít dětské zádržné systémy, tedy autosedačky pro menší a sedáky pro větší děti.

Až dosud je nemusela mít třeba právě vozidla přepravující žáky mateřských a základních škol na sportovní či společenské akce. Změna zákona s sebou přinese komplikace nejen rodičům malých dětí, ale také vedení mnohých základních škol. „Jak to vyřešíme? Pojedou vlakem, nebo půjdou pěšky. O novém zakoně nevím, slyším o tom od vás poprvé,“ řekl se smíchem Deníku ředitel královéhradecké základní školy Sever Karel Rott. Dodal, že stejně pořádají hlavně turistické výlety, a proto by případný výšlap pro děti nebyl problém.

S mnohem menším optimismem se k novému nařízení vyjádřili rodiče. „No, to jsem zvědavá, jak se do toho auta všichni narveme. Máme dvojčata a ještě malého syna. Tři autosedačky s největší pravděpodobností dozadu asi nevměstnáme. To necháme jedno z dětí doma?“ rozčílila se matka Kateřina Svobodová z Pardubic.

V početnějších rodinách se budou muset před cestou pravidelně vypořádávat s problémy. Už pro ně totiž neplatí výjimka, která říkala, že pokud se vedle sebe nevejdou na zadní sedadlo tři sedačky, je možné třetí dítě vézt také, ale pouze je–li připoutané bezpečnostním pásem. Nyní bude muset v autě být tolik sedaček, kolik má pásů.

Přeprava dětí ve starších automobilech, které nejsou vybaveny pásy, a nelze v nich proto použít žádné zádržné systémy, bude tedy naprosto vyloučená. „Pokud starší auta, například škodovky, nemají pásy a sedačku tak není možné nijak připevnit, se děti nebudou moct převážet. Takových aut je ale na našich silnicícha ale málo,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení Ministerstva dopravy České republiky Adéla Parkanová.

Ročně zahynou na českých silnicích dvě desítky dětí, polovina z nich kvůli tomu, že nebyla řádně připoutány. To se má právě díky novému zákonu změnit.