Tento obrázek už se však všech stanic netýká. Například bezdomovci v uzlové železniční stanici Trutnov už nedělají nepořádek a nevyvolávají konflikty, jako tomu bylo dříve. Potvrdil to vrchní přednosta Milan Ondráško.

Zatímco v minulosti někteří lidé polehávali na okenních parapetech a potloukali se po peroně, dnes stanice působí čistě a spořádaně. Objekt z roku 1871 chátral a boj o jeho obnovu trval několik let. Rekonstrukce si vyžádala investici ve výši 27 milionů korun a částečně pomohlo i Město Trutnov z rozpočtu. „Většina nádraží v českých městech přitahuje bezdomovce. To je známá věc. Zvláště v zimě, když hledají teplé přístřeší. Ale změnilo se to výrazně. Už nemají drzost tam chodit, když vidí upravený vestibul nebo čekárnu. Rekonstrukce nám v tom hodně pomohla,“ konstatoval přednosta.

Prostory pro cestující, jako vestibul, informační centrum i čekárna jsou nyní propojeny a zabezpečeny elektronicky. Prostředí podle Ondráška lidi vychovává. „Řadu problémů jsme elmiminovali rekonstrukcí stanice. Od kolaudace jsme proto nezaznamenali žádnou stížnost na bezdomovce. Dříve tu však bylo problémů hodně. I já sám jsem se dostával s některými jedinci do konfliktů,“ připustil Milan Ondráško a ukazoval pepřový sprej, který má prý na památku. „Jeden čas jsme si dokonce najali bezpečnostní agenturu, která prostor střežila. Dnes chodí problémoví lidé bez přístřeší jen ke kiosku. Ohřát se a napít. Ale je jich mnohem méně a chovají se zdrženlivěji a neotravují lidi. Navíc máme dobrou spolupráci s městskou policií, která je připravena kdykoliv případný konflikt řešit,“ informoval přednosta.

Doplnil, že celou oblast, včetně peronu a parkoviště před trutnovským nádražím, sleduje v současné době šest kamer. Výsledky monitoruje službu konající výpravčí.

Ve Dvoře Králové si nádraží k přespávání lidé, až na výjimky, nevybírají. Důvodem je především jeho poloha. Leží na konci města, na kopci. Přesto se i tady můžete občas setkat s osobou, která evidentně nečeká na vlak. „Jezdím vlakem poměrně často a s přespávajícím pobudou jsem se setkala snad jenom jednou nebo dvakrát,“ sdělila nám starší cestující.

Naopak autobusové nádraží téměř v centru města je pro přespání ideální. Hlavně v létě. Jedinou chybou tu jsou úzké lavičky a návštěvy policejních hlídek. Nádraží také využívají jako místo pro schůzky mladí lidé, kteří tu vysedávají dlouho do noci. To pro „klidný spánek“ není také nejlepší. Cestující se tu setkávali s přespávajícími především v létě.

Jak informovali zástupci městské policie, při jednání s provozovatelem nádraží se dohodli na montáži kamery, která bude pohyb na „autobusáku“ mapovat.