„Odebíráme teplo ze země pomocí osmi stometrových vrtů. Rozhodli jsme se pro toto vytápění, protože topení uhlím přinášelo jen starosti a navíc to nebylo ekologicky únosné. Nyní se udržuje v budově stálá teplota a je to bez práce,“ uvedl starosta Havlovic Pavel Dvořáček. Biopalivům se věnovala například loňská výstava zemědělské techniky Podhory nebo trutnovská Hospodářská výstava.

Nejedná se ale pouze o aktivity menších firem a úřadů, které chtějí především uspořit náklady. Využívat ekologická paliva chtějí i velké firmy. Rekordních čísel dosáhla při výrobě energie z biomasy za loňský rok Elektrárna Poříčí a Teplárna ve Dvoře Králové.

Elektrárna celkem vyprodukovala 79,2 gigawatthodin energie (meziroční nárůst 38 %), teplárna pak 12, 7 GWh, což oproti předchozímu roku dokonce tvoří více než pětisetprocentní skok. Celkem v roce 2007 spálili přes osmdesát tisíc tun biomasy. „Spalování biomasy je velmi šetrné k životnímu prostředí, protože je na rozdíl od spalování fosilních paliv COą neutrální. Biomasa prakticky neobsahuje síru a není tak zdrojem ani SOąve spalinách a má ve srovnání s hnědým uhlím pouze minimální obsah popela, “ vysvětlil Jaroslav Kužel, ředitel Elektrárny Poříčí a Teplárny ve Dvoře Králové.

Biopaliva začínají nahrazovat klasické pohonné hmoty. Snižují totiž emise až o 40 procent. Jsou ale dražší a náročnější na výrobu a zároveň zabírají půdu. Kritici se shodují, že právě biopaliva mohou za nedávné výrazné zdražování potravin. Zvětšuje se podíl sklizených plodin určených pro výrobu biopaliv. Jde o řepku olejku, ze které se vyrábí bionafta, a dále o kukuřici nebo cukrovou třtinu.

„Poptávka po biopalivech sice souvisí s růstem cen potravin, avšak není toho bezprostřední příčinou. V druhé polovině minulého roku byl zaznamenán růst ještě před zahájením povinného přimíchávání biopaliv. U nás, ani v unii nejsou biopaliva vyráběna na úkor potravin,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.