Znamená to ale obcházet firmy a podniky a ptát se. Ve větších městech mohou využít studentské agentury, které jim všechno potřebné zajistí.

V našem regionu, který je turisticky atraktivní, najdou v létě řadu příležitostí například v restauracích, ubytovacích zařízeních nebo obchodech. „Kamarádky byly na brigádě v zoologické zahradě, prodávaly tam zmrzlinu a pomáhaly v kuchyni. Vím, že někteří známí brigádničili jako pokojské nebo poslíčci na horách,“ sdělila devatenáctiletá Martina. Sama má zkušenost s vyrovnáváním zboží do regálů v supermarketu, prací za kasou a úklidem. Další ze studentek, kterou jsme oslovili, pomáhala v letních měsících v jedné z firem s administrativou. Jednalo se o lepení obálek, vyplňování tabulek na počítači a balení propagačních letáků.

Stále častěji jsou studenti přijímáni i proto, že se nedostává kvalifikovaných zaměstnanců. „Na českém trhu práce panuje napjatá situace, firmy mají problémy s hledáním odpovídajících zaměstnanců. Řeší to, aspoň dočasně, právě najímáním brigádníků,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtářová.

To platí například pro restaurace, kde je stálý nedostatek kvalitního personálu, především v letních měsících. „Nejde jenom o dovolené. Brigádníci jsou často spolehlivější než zaměstnanec na trvalý poměr,“ potvrdil nám majitel jedné z trutnovských restaurací. Stejně tak bývá brigádník často spolehlivější u prací, které nejsou v úkole. Výhodou bývá například i znalost práce s počítačem nebo další moderní technikou, kterou zvládají mladí lidé výrazně rychleji.

Zaměstnávání brigádníků má ale také tu výhodu, že se zaměstnavatel nemusí starat o zdravotní pojištění, které za studenty vždy platí stát. Jejich platy jsou navíc podstatně nižší než mzdy stálých zaměstnanců, najmout brigádníka je tedy po všech stránkách levnější.

Nevýhodou by pro firmy, ale i pro pracovníka by mohla být krátká doba brigády. Například za měsíc se student stačí naučit jen základní úkony, nemůže tedy vykonávat žádnou důležitější a náročnější práci, například u průmyslové výroby.

Nejčastější právní formou vykonávání brigád je dohoda o provedení práce. Využívá se, pokud doba práce nepřesáhne sto padesát hodin. Může být domluvena písemně i ústně. Nejvýhodnější je i z toho důvodu, že zaměstnavatel ani brigádník neplatí nejen zdravotní, ale ani sociální pojištění.