Tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner k tomu říká: „V současné době zpracovává policie v Trutnově pět případů od začátku roku 2008. Podobná situace je ve služebních obvodech jako je Dvůr Králové. V obvodě v Úpici nebo ve Špindlerově Mlýně tolik případů nemáme.“

Je obecně známé, že sprejera nejvíc láká čistá zeď, nejlépe čerstvě omítnutá. Jen na takové se dokáže patřičně vyřádit a zanechat svůj rukopis. Právě ten by mohl z laického hlediska dovést policii k pachateli. Myslí si to i jeden z majitelů rodinných domů v Trutnově. Nedávno si na domě sám opravil fasádu a v okamžiku, kdy začala zářit do světa, objevil se v noci sprejer a bylo po radosti z vykonané práce. „Nemůžu sedět celou noc u okna a hlídat, jestli mi někdo něco nestříká na dům.

Kdyby to aspoň bylo hezké, tak bych se s tím snad i dokázal líp smířit. Ale tuhle čmáranici na domě nechci. Čeká mě oprava fasády a levné to určitě zase nebude,“ postěžoval si majitel domu, který nechtěl prozradit jméno. „Policie se vymlouvá, že nemůže polapit pachatele, když neví, kdo to udělal. Ale já myslím, že tihle sprejeři mají už každý svůj styl, a tak by se dali přece rozpoznat. Kdybych mohl ovlivnit, aby se nerušily fyzické tresty, tak bych se za to určitě zasadil,“ komentoval nechtěné graffiti na svém domě rozčílený majitel.

Policii se daří objasnit zhruba třetina případů sprejerství. „Jedná se o poškozování cizí věci,“ konstatuje Ertner a pokračuje: „Když takové věci prošetřujeme, zajišťujeme stopy a tedy se fotografuje podpis výtvarníka. Podle toho můžeme sprejerovi, kterého dopadneme, dokázat, kde jaké obrázky nastříkal.“

V zákoně je psáno: „Kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.“ Výši pokuty určuje soud. „Chtěli bychom požádat veřejnost, aby, pokud uvidí někoho, jak ničí fasády nebo garáže, nám případy hlásila,“ dodává Ertner. Výtvarné vášně sprejerů, které mají k uměleckým graffiti většinou daleko, se čas od času objeví na zídkách, stěnách i na hradbách ve městě.

Tomáš Hendrych, místostarosta Trutnova k problematice nedávno poznamenal: „Dělá nám to problémy, náprava není zrovna levná. Metr čtverečný přijde na částky od 250 do 400 korun. Tam, kde nanášíme ochranný, omyvatelný nátěr, dokonce až na 1100 korun. Naštěstí mají sprejerské kousky v Trutnově klesající tendenci,“ poznamenal. (mj, jm)