Pro Vrchlabí by navrhovaná vyhláška zásadní změnu neznamenala. „Samozřejmě to moc nevítáme, i když na druhou stranu stejně už teď to prakticky čím dál víc muselo dělat město,“ poukazuje místostarosta Jan Konvalina na skutečnost, že úklid řady chodníků u soukromých domů na hlavní ulici zajišťují už dnes pracovníci města. Péči o chodníky by, tak jako v ostatních obcích, spadala pod Služby města.

„Znamenalo by to nárůst pracovníků i financí. Nic jiného nám ale asi nezbyde,“ dodává Konvalina. V případě, že by došlo na neupraveném chodníku k úrazu, poškození by kompenzaci vymáhali nikoli na vlastníkovi přilehlého domu, ale nově na městu. Ve Dvoře Králové také výraznou změnu neočekávají. „V tom jsme asi předběhli dobu. Technické služby už řadu chodníků čistí. Myslím, že mají dostatečnou techniku i finance na to, aby případnou změnu zvládly,“ vysvětlil starosta Daniel Lukeš. Připomněl také, že město má pojistku i proti úrazům na chodnících. Letos už dva případy řešili. Stejně se na problém dívá také starosta obce Vítězná Zdeněk Mühl.

„Většinu chodníků uklízíme už teď. Techniku máme, takže náklady se nám příliš nezvýší. A pojištění pro úrazy na veřejných komunikacích také máme.“ Za chodníky v současnosti odpovídají majitelé přilehlých domů, přestože je nevlastní. Senátní návrh zákona podpořila vláda, novela nyní půjde do parlamentu.