Bezpečnostní rada Pardubického kraje včera kvůli opětovnému výskytu ptačí chřipky v okolí nedávno postižených farem vyhlásila ochranná pásma a omezení pro chovatele.


„Z centrálních skladů bude dodán pro zasahující složky lék Tamiflu,“ uvedl vicehejtman kraje Roman Línek. Jisté je utracení nakažených chovů, o drobnochovech budou veterináři ještě jednat. „V každém případě chceme tento zásah do domácí drůbeže co nejvíce minimalizovat,“ dodal Línek. Na pomoc bude opět přivolána armáda. V okolí obou farem postižených ptačí chřipkou to včera vypadalo jak při vojenských manévrech. Policisté už v poledne zatarasili k oběma farmám příjezdové silnice. A na rozdíl od Tisové a Nořína se tentokrát za pásky opravdu nikdo nedostal.


U vrátnice choceňského družstva úředníci udíleli pokyny pracovnicím drůbežárny a vysvětlovali jim, do kdy budou muset kvůli karanténě zůstat v práci. „Sem nemůžete,“ mával rukama nervózně policista. Pryč od brány odháněl i místní zvědavce. Na jedno však odborníci upozorňují: „K zachycení výskytu viru došlo díky důkladným ochranným opatřením přijatým při minulém výskytu ptačí chřipky. Díky těmto nedošlo k vypuknutí nákazy,“ poznamenal ministr zemědělství Petr Gandalovič.


„Když byla chřipka v Tisové a Noříně, tak se nás to tolik netýkalo, obchodování bylo v pořádku. Teď to pro nás znamená ztrátu prestiže, ale i ekonomické ztráty,“ řekl majitel obou farem Jiří Mach. Jeho chovy čítají asi milion kusů a vyváží do celé Evropy. Podle hygieniků je přenos H5N1 na člověka v evropských podmínkách na rozdíl od asijských zemí téměř vyloučen.