Taková je proto část „vyučovacího“ plánu pardubického občanského sdružení Most pro lidská práva.

Nová imigrační vlna cizinců připomíná podle jednatele sdružení Milana Daniela cesty zlatokopů na americký Klondike.
„Přichází ze zemí s naprosto odlišnou kulturou. Třeba Vietnam je poznamenaný dvěma válkami. Ti lidé žili zejména na venkově, protože je to stát především zemědělský. Novou vlnu také tvoří přistěhovalci z Mongolska,“ dodal Daniel.
Jiný kraj, jiný mrav

Není divu, že tito cizinci zažívají po příchodu do Evropy šok. Neví, kde a jaké potraviny si mají koupit, jak se špatnými, nebo naprosto mizivými jazykovými znalostmi popsat lékařům své zdravotní problémy.
„V Pardubickém kraji jsme od roku 2006 do roku 2007 zaznamenali nárůst počtu cizinců o 185 procent. Na Hradecku je situace o něco méně dramatická, přibylo jich tam o 65 procent. Jen v minulém roce přišlo do Pardubic 800 cizinců. Do firmy Foxconn přichází 20 nových zahraničních pracovníků týdně, jde zejména o Vietnamce,“ uvedl Daniel.

Právě Foxconn zaměstnává ve východních Čechách patrně nejvíce cizinců. Nyní jeho vedení uvažuje, že integračními kurzy by procházeli všichni jeho noví zaměstnanci ze zahraničí. „A další stovky pracovníků z Asie se snažíme získat,“ řekl nedávno personální ředitel Foxconnu Zdeněk Petrovický.
Pro imigranty je podle Daniela důležité získat nejen základní jazykové znalosti, ale také se musí naučit orientovat v českém sociálním prostředí. K tomu jsou právě určeny jejich integrační kurzy, jejichž spuštění sdružení plánuje.
Jak na východě Čech vloni přibylo cizinců

Královéhradecký kraj: celkem 4275
Ukrajinci 2184 Slováci 388 Vietnamci 462 Rusové 108
Mongolci 248 Moldavci 163 jiné národnosti 722

Pardubický kraj: celkem 3465
Ukrajinci 1088 Slováci 559 Vietnamci 529 Rusové 35
Mongolci 327 Moldavci 46 jiné národnosti 881