„Ročně vybíráme na dani zhruba 50 milionů korun, od roku 2009 by to mělo být přes 142 milionů. Peníze chceme využít na údržbu města. Náklady jsou nyní dva tisíce korun na obyvatele, ale vybíráme přibližně 900 korun. Zbytek musí město dotovat,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora Boris Herman.
Zastupitelé ušetřili pouze zemědělce, kteří proti novince důrazně protestovali. Město od daně zcela osvobodilo majitele orné půdy, vinic, chmelnic, ovocných sadů a trvalých travnatých ploch. „Jako zemědělec mám radost, protože by mě to položilo. Ale jako člověk, který žije u letiště nechápu, proč není daň odstupňovaná,“ řekl Jiří Pour z Ruseka.

Po zvýšení sáhla radnice po deseti letech. Zastupitelé ale nebyli jednotní. Proti se postavili KSČM a ČSSD. „Koalice si bohužel prohlasovala peníze na svoje volební sliby. Nedomnívám se, že by drasticky narůstaly výdaje na údržbu města. A jestli ano, mělo město začít šetřit a až pak zvyšovat daně a poplatky,“ řekl Petr Luska (ČSSD).

Podle komunisty Lubomíra Štěpána hrozí, že se začne snižovat počet obyvatel. „Lidé si raději postaví domek někde v okolí, kde nemusí platit takové sumy. Devalvuje to kampaň města na přilákání lidí.“

„Mladí se stěhují do nových bytů, které jsou na 15 let od daně osvobozené,“ namítá náměstek Herman.