Tiskový mluvčí Jiří Prouza k tomu říká: „Statistiku pracovních úrazů si nevedeme, informace získáváme od kolegů z kriminálky. Z třinácti případů, které jsme loni vyšetřovali, se tři úrazy netýkaly pracovního procesu a nebyly zaviněné cizí osobou. Jednalo se o úraz na sjezdovce, při kterém zemřel lyžař, pád z motorové čtyřkolky, při němž došlo k úmrtí, a pád paraglidisty.“

Jediným pracovním úrazem s následkem smrti tak v loňském roce byl případ ze Špindlerova Mlýna. Co se tehdy vlastně stalo? Čtvrtého prosince dopoledne při stavbě jednoho z hotelů došlo k úrazu tří zahraničních dělníků, kteří uklízeli staveniště. Odstranili opěrné dřevěné výztuhy a spadly na ně dva panely, které je posléze zavalily. Jeden z dělníků byl letecky transportován do fakultní nemocnice v Hradci Králové, druhý byl hospitalizován v nemocnici ve Vrchlabí. Třetí dělník zraněním na místě podlehl. Policie případ vyšetřovala, nakonec jej ale odložila, protože se nejednalo o podezření ze spáchání trestného činu.

Podle Jiřího Prouzy by zaměstnavatelé měli pracovní úrazy na policii hlásit. „Pokud by tak neudělali a zjistilo by se, že došlo k porušení interních norem, nebo by se zaměstnanec chtěl soudit a policie by nebyla na místě přítomná, mohlo být dojít k problémům. Každopádně když dojde k úrazu s těžkou újmou na zdraví, tak jej vyšetřujeme,“ doplňuje mluvčí trutnovské policie.

Na místo pracovního úrazu tak dorazí technik, který věc zadokumentuje a zajistí stopy. „Na případu vždy spolupracujeme s Úřadem bezpečnosti práce, kterému předáváme výsledky šetření,“ poznamenává Prouza a dodává: „Pokud zjistíme, že má na úrazu vinu třetí osoba, tak případ vyšetřujeme po rovině trestně-právní a dotyčný člověk je obviněn. Pokud byl úraz zaviněn třeba špatnou manipulací dělníka s technikou nebo porušením norem, odkládáme případ, protože se nejedná o trestný čin nebo přestupek.

Většinou to je tak, že si úraz způsobí pracovníci sami, ale my jej musíme kvůli následku vyšetřit.“ Pracovní úrazy se nevyhýbají ani policistům. Ke zranění může dojít při pátrací akci nebo při výcviku, ať už se jedná sebeobranu nebo cvičení na střelnici. Úraz se může stát i při zákrocích proti pachateli.