„Probírali jsme to již delší dobu. Přeci jen pro obec s necelými čtyřmi stovkami obyvatel je to vážné rozhodnutí,“ potvrdil starosta Jaroslav Rosa. Obezřetnost je na místě. Vždyť roční rozpočet domova se rovná třem lampertickým. „Objekt i vnitřní vybavení je ale ve velmi dobrém stavu. Byla by škoda nabídku odmítnout. Navíc je tu téměř třicet pracovních míst, většinou pro lidi z obce nebo blízkého okolí. Takhle to budeme mít pod kontrolou,“ dodává Rosa.

Jak bude převod probíhat, zatím starosta přesně neví. Hotov však má být do jara příštího roku. Co konkrétně změna přinese pro domov samotný, ještě netuší ani ředitel domova důchodců Aleš Cabalka. „Jisté je zatím jen to, že budu mít zřizovatele o 50 kilometrů blíž,“ podotkl s úsměvem. Financování domova s 65 lůžky se skládá ze tří částí. Peníze od klientů, od zdravotní pojišťovny a od kraje. „Na první dvě složky se můžu relativně spolehnout, dotace od státu však může být zkrácená,“ upozorňuje na možnou komplikaci ředitel.

„Otázkou pak je, jak se s výpadkem dokážeme vyrovnat. Dosud se k nám ale kraj stavěl vstřícně. Máme například nový osobní výtah, od loňska vytápění tepelnými čerpadly, takže domov je opravdu v dobrém stavu. Žádné velké investice nejsou momentálně potřeba,“ dodává Cabalka. O převzetí domova měl zájem i nedaleký Žacléř. „Pokud by zastupitelé Lampertic nabídku odmítli, určitě bychom se o to zajímali. A kdyby z převodu z nějakých důvodů sešlo, náš zájem stále trvá,“ potvrdil starosta Miroslav Vlasák