V nejvýše položené krkonošské obci rezignovali loni 19. října na mandát opoziční zastupitelé z SNK Budoucnost a SNK Pro Malou Úpu. Tím se obec dostala do prekérní situace a zastupitelstvo se rozpadlo. Do zítřejších voleb obec vede dosavadní starosta Lubomír Mocl. V čele stál minulé období, předtím polovinu předchozího a byl zvolen i v roce 2006. V obci do mimořádných voleb kandidují čtyři politické subjekty nezávislých kandidátů. Mocl kandiduje opět ve sdružení Za zachování rozvoje obce.

V Horním Maršově se situace zkomplikovala demisí starosty Petra Kučery v květnu loňského roku. Půl roku v obci fungovalo zastupitelstvo v čele s místostarostou Ladislavem Lickem. Pak měl ze zákona do čela vsi nastoupit dosazený správce. To Maršovští nedopustili a zvolili Licka starostou na dočasnou dobu, do voleb. Kandiduje zde pět subjektů, z toho čtyři sdružení.

Hlasovací lístek Malá Úpa - Z D E ! ! !

* v Malé Úpě nakonec kandidují pouze 4 subjekty, protože Libor Bureš jako nezávislý kandidát kandidaturu vzdal. Totéž udělal i Jiří Vandrovec z kandidátky číslo 2, tedy Sdružení nezávislých kandidátů Za jednotnou Malou Úpu.