Původní návrh na poskytnutí přímé dotace podpořila jen čtveřice zastupitelů z ODS a ČSSD. Většinovou podporu získal až návrh radního Leoše Zvoníčka (Strana zelených), který počítá s finanční podporou nemocnice jen v případě, že Královéhradecký kraj městu promine poplatek za uložení kanalizace do silnic II. a III. třídy v rámci probíhající akce Čisté horní Labe

Takový příslib ale vedení nemocnice nestačil. „Je to pro nás neakceptovatelné, protože se jedná o věštění z křišťálové koule. Kraj jménem vicehejtmana Josefa Táborského řekl, že nebude odpouštět nikomu nic,“ řekl na středečním jednání Vladimír Dryml a záhy vyrazil do protiútoku. Prohlásil, že na podzim povede vrchlabské sociální demokraty do komunálních voleb. „Půjdu do čela kandidátky za ČSSD, abych na městě udělal změnu. Udělám všechno pro to, aby těch, kteří hlasovali proti nemocnici, se do zastupitelstva dostalo co nejméně,“ hřímal sociálnědemokra­tický senátor.

„Chování a výhružky pana Drymla i jeho snaha, kterou písemně a ústně jasně deklaroval, že bude nemocnici používat pro místní politický boj, byla evidentní. Už poněkolikáté zcela nahlas vyjádřil, že nemocnice je pro něj prostředkem politického boje,“ reagoval starosta Jan Sobotka (nez., zvolený za Zvon). Zároveň připomněl, že město ještě v příštím roce bude nemocnici dotovat částkou 250 tisíc. Stále totiž platí smlouva na zapůjčení monitorů vitálních funkcí, které v roce 2006 radnice koupila.

Kanalizace ohrožena?

Jednání o penězích pro soukromou nemocnici nebylo ve středu posledním momentem, kdy se Dryml a vedení radnice dostali do sporu. Ještě víc atmosféra ve velké zasedací místnosti vrchlabského zámku zhoustla, když přišla řeč na akci Čisté horní Labe.

Podle vrchlabského starosty totiž Drymlovy stížnosti a dopisy na ministerstva komplikují realizaci půlmiliardového projektu. „Jednání pana Drymla akci ohrožuje jak finančně, tak organizačně,“ poznamenal Jan Sobotka. O Vrchlabí se „zajímá“ ministerstvo pro místní rozvoj i další instituce. Krajský úřad dokonce šetří vydaná stavební povolení, zda nedošlo k porušení stavebního zákona.

„Může se stát, že nám bude pozastaveno třeba stavební povolení na jednu ulici, ale my na to máme s dodavatelem smlouvu. Může to mít dopad na termín realizace, případně i na vyúčtování akce,“ vysvětlil starosta. Zastupitelé proto podpořili jeho návrh a přijali usnesení, v němž Drymlovy aktivity považují za „formu prosazování osobního politického prospěchu“. Deklarace má sloužit jako vysvětlení při komunikaci s úřady.

Ředitel nemocnice se proti tomu ohradil. „Jsem krajský zastupitel a senátor a mám za povinnost kontrolovat věci, o kterých nejsem přesvědčen, že jsou v pořádku. Mně je jedno, co si odsouhlasíte, ale řeknu vám jednu věc, že akce Čisté horní Labe bude nejlepší a nejvíc kontrolovaný projekt v Evropské unii.“