Nyní se platí 420 korun ročně na hlavu. Starostka Iljana Beránková k tomu řekla: „Čím více začnou lidé třídit a nebudeme muset vyvážet na skládku směsný komunální odpad, tím snazší bude ceny za svoz odpadu v Úpici udržet.“ Přínosem zařízení, které rozkládá působením enzymů nejen kaly z čističky odpadních vod, ale také trávu, listí, odpady z jatek, jídelen, bramboráren a další bioodpad, je i jiný vedlejší produkt. Ze zbytkového kalu vzniká substrát, který budou moci lidé zdarma využít na zahrádky. Nyní jeho složení a nezávadnost zkoumá najatá firma.

Souhlas obyvatel: Něco za něco


Ne všichni občané s výstavbou fermentační stanice souhlasili. „Báli jsme se zvýšeného provozu nákladních aut, rámusu a pachu. Zatím se kromě nákladáků, co tudy projíždějí, nic naštěstí nenaplnilo,“ řekl včera jeden z protestujících, kteří bydlí v blízkém sousedství, Luboš Kalužný. „Uvidí se, co udělá s provozem teplejší počasí,“ odtušili i další Úpičáci. Obyvatelé však nakonec výstavbě fermentačky ustoupili. Nebyla totiž jediným jejich trápením v lokalitě. Podobně je tíží hluk, který se line z blízkého skateparku. Radní slíbili, že areál přestěhují jinam. „Snad si brzy oddychneme,“ dodal Kalužný.
Stanice včera dospěla do stadia, kdy může z bioplynu vyrábět elektřinu. První kilowathodiny začaly proudit do sítě. Zisky, které bude Úpice mít, jsou však zatím zanedbatelné. Hlavním posláním fermentační stanice je její schopnost zpracovávat bioodpady.


Stanice je kapacitně vybavena na přeměnu více než šesti tisíc tun bioodpadu. Nejen Úpice, ale také okolní obce z regionu Jestřebí hory, tu najdou příležitost ke zpracování odpadu. „Motivuje je úspora peněz za ukládání čistírenských kalů. Navíc do budoucna jejich skládkování nebude možné,“ dodala starostka Beránková.

Stanice je v Královéhradeckém kraji pilotním projektem za více než 42 milionů korun, dotačně z převážné části jištěná z Evropské unie. Dodavatelé jsou smluvně vázáni, aby přiváželi skutečně nezávadný bioodpad. Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar pro Krkonošský deník uvedl: „Jde o nejmodernější zařízení svého druhu v České republice. Má dokonalou technologii, která by neměla propustit ani zápach z jatečního odpadu. Podobný systém využívají v Německu a velmi se jim osvědčil.“

Úpice patří v České republice mezi města, která jsou připravena na revoluci v třídění odpadu. Viz níže…

 

Bursík chystá revoluci v třídění odpadů

Kdo bude chtít za dva roky třídit odpad, neměl by narazit na žádnou překážku. Nový zákon, který včera představilo ministerstvo životního prostředí, zavádí pro obce od roku 2010 povinné třídění odpadu. Dále ministerstvo trápí likvidace autovraků a současná výhodnost ukládat odpad na skládky.
„Novela zákona o odpadech výrazně usnadňuje třídění odpadu a také ekonomicky zvýhodní recyklaci před spalováním a především skládkováním,“ uvádí ministr životního prostředí Martin Bursík.
Podle návrhu tak obce musí svým obyvatelům umožnit třídit základní druhotné suroviny, tedy papír, sklo, plast, kartony a bioodpad. „Zejména v třídění bioodpadu máme obrovské rezervy. V České republice máme nyní 137 fungujících kompostáren, ale pouze devět bioplynových stanic,“ uvádí Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí.

Česko zaostává

V současnosti na skládkách končí bezmála polovina biologicky rozložitelného komunálního odpadu, přestože je možné tento odpad výhodně využít pro výrobu energie v bioplynových stanicích. Obrovské mezery má Česko rovněž ve zpětném sběru baterií a akumulátorů. „Výrobci baterií musí zajistit pro občany možnost zpětného odběru v každém obchodě, kde se prodávají,“ upozorňuje Kašpar.
Požadavek zní, aby bylo znovu využito 75 procent hmotnosti všech niklokadmiových baterií a 65 procent hmotnosti všech olověných baterií a akumulátorů. U ostatních typů baterií je povinnost zajistit recyklaci alespoň z 50 procent. Zákon nově nařizuje všem prodejcům elektrospotřebičů povinnost bezplatně odebrat „kus za kus“ při nákupu nového zboží. Větší prodejny budou muset navíc přijmout zpět i starý přístroj do 5 kilogramů hmotnosti bez ohledu na to, zda si zákazník kupuje nový či nikoliv.
„Zcela nově budou muset zajistit zpětný odběr zboží i internetoví prodejci,“ upozorňuje ministerský odborník na odpady Dan Vondrouš.
Zákon bude požadovat po výrobcích automobilů, aby vytvořili fungující síť míst po celé České republice, kde bude možno se autovraku zbavit.

Spor s obcemi

Tvrdou debatu s obcemi Bursík očekává ohledně změny poplatků za skládkování komunálního odpadu. Obcím má jít nově 20 procent, zbytek půjde krajům, které je mají zpětně investovat do odpadového hospodářství. Tedy do nových kompostáren a recyklačních linek. Zároveň dochází ke zvýšení poplatků za každou tunu skládkovaného odpadu až na konečných 1500 korun v roce 2013. „Nejde nám o to, aby skládky byly profitem pro obce. Jde nám o to, jak účinně třídit odpad a chránit životní prostředí,“ řekl na závěr Bursík.
 
close zoom_in