V ní upozorňují na to, že zde dochází k porušování hygienického limitu hluku. „Situace je tu taková, že lidé už to nehodlají dále tolerovat, pokud se nic nezlepší, nezbyde, než postupovat soudní cestou,“ řekl Ladislav Mojžíš, jeden z členů petičního výboru.


Místní zdůrazňují, že nejsou proti festivalu. Už léta ale bojují s tím, že hluk překračuje únosné meze, chtějí se dohodnout na kompromisním řešení. Loni v noci bylo na Sluneční stráni naměřeno 61,3 decibelů, přičemž norma je 35. Pro letošní rok udělila Krajská hygienická stanice nájemci pozemku výjimku až do hodnoty 66 dB, která podle ředitele KHS Ivana Kučery není zdraví ohrožující. Základním problémem je však to, že festival se koná v nevyhovující lokalitě a vždy tedy bude rušit.

Pořadatelé hudebního festivalu jsou přesvědčeni, že se snažili dostatečně s místními lidmi o dohodu. Zatím ale bez valného úspěchu.
„Jednali jsme s panem Mojžíšem asi hodinu. Chtěl po nás, abychom s hraním skončili dříve nebo ho v nočních hodinách výrazně ztlumili,“ řekla jedna z organizátorek Eva Navrátilová. Podle ní ale signatáři petice vědí, že některé věci se zcela zlepšit nepovede.
Duchovní otec festivalu Martin Věchet je přesvědčený, že se nakonec dospěje k nějakému řešení. „Uvažovali jsme o kompenzaci pro místní obyvatele. Momentálně ale usilovně hledáme nové místo pro festival, který na Bojišti asi letos skončí,“ naznačil Věchet.
Místní ale namítají, že problémy se táhnou již řadu let a žádné kompenzace se jim nikdy nedostalo. Radní vzali petici občanů proti hluku na rockové přehlídce na vědomí a při schvalování dvousettisícové dotace organizátorům si stanovili jednu podmínku. „Chtěli jsme, aby se pořadatelé více postarali o lokalitu, která sousedí těsně s areálem, aby se soustředili na větší ostrahu Sluneční stráni. Tam ti lidé trpí nejvíce, řada z nich radši odjíždí pryč a nechává dům samotný,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.


„Jak je možné, že radnice z veřejných peněz poskytne pořadatelům dotaci místo toho, aby tyto prostředky použila na protihlukové bariéry, nebo na výběr vhodnější lokality,“ ptá se Ladislav Mojžíš. Vystavění protihlukové stěny by bylo řešením i podle Krajské hygienické stanice. Místním ale také vadí nepořádek a chování návštěvníků festivalu.
Vedení radnice prý občany chápe. „Obyvatelé i organizátoři by měli mít snahu najít větší prostor pro případnou dohodu. Pořadatelé by například mohli nabídnout lidem nějakou kompenzaci za to, že ten víkend nebudou ve svých domovech,“ řekl Ivan Adamec