A má se vůbec kam vrátit? Pátrali jsme tedy po tom, jak je to se zaměstnaností žen na Trutnovsku a zda firmy v regionu poskytují matkám, které mají děti a chtějí pracovat, nějaké výhody. Na konci roku 2007 evidovali v okrese Trutnov 4092 dosažitelných uchazečů o práci, z nichž 2246 byly ženy. Uvádí to Zpráva o situaci na trhu práce za rok 2007, kterou vydal Úřad práce Trutnov. Podle statistik tak počet evidovaných žen klesl oproti roku 2006 o 735, tedy téměř o čtvrtinu (24,66 %). Celkový počet evidovaných uchazečů činil loni 4815. Průměrná míra nezaměstnanosti klesla z 8,9 % na 7,51 %. Také ve struktuře evidovaných uchazečů došlo ke změně. Podíl žen se zvýšil na z 52,3 % na 52,5 %.

A jak pečují zaměstnavatelé o ženy? Například firma Continental Automotive Czech Republic v Trutnově se především drží zákoníku práce. Ten přesně stanovuje třeba podmínky pro zvedání těžkých věcí nebo noční směny. „Benefity mají ženy stejné jako muži, abychom nikoho nediskriminovali. Ženám na mateřské, když mají zájem, umožňujeme pracovat na zkrácený úvazek.

Pokud z vážných rodinných důvodů ženě nevyhovuje model pracovní doby, pokud je to možné, upravíme ho podle jejích potřeb. Výrazně také rodinám přispíváme na ozdravné pobyty a tábory pro děti, aby si zaměstnanci skutečně odpočinuli, “ řekl personální ředitel Milan Kubíček.