To jsou vzdělávací zařízení zregionu, která se ucházela omalé granty na projekty pro své žáky a studenty. Protože ve výběru uspěla, koordinátoři projektů ze škol včera převzali symbolické šeky ve výši 66tisíc korun od společnosti T–mobile a občanského sdružení Aisis. Například hostinská škola chce podpořit takové nápady mladých lidí, které vylepší zájmové, sportovní či kulturní aktivity.

Už vyzvala studenty, aby sprojekty přicházeli a výběr nejlepších záměrů, na které rozdá získané peníze, provede 8.února. Jedinou základní školou, která vsoutěži uspěla, je ZŠ Podharť ze Dvora Králové. „Zhruba před rokem jsme vyslali zástupce na vzdělání vprojektovém managementu, který organizovala nezisková společnost Aisis. Sto dvaatřicet učitelů získalo vědomosti, jak naučit studenty a své kolegy řídit projekty, které sami vymyslí,“ vysvětlila Stanislava Vojtíšková, koordinátor malých grantů ve škole.

Deset vybraných škol dostalo grant. Letošní druhé kolo přineslo úspěch iPodharťským. „Protože jsme se probojovali do užšího výběru jako jediná základní škola, staneme se voblasti malých grantů vlastně průkopníky. Žáci budou moci realizovat spomocí pedagogů sny a nápady, které by se bez finančního přispění nikdy neuskutečnily,“ doplnila Vojtíšková.

Prvním projektem, který škola připravuje už na 5.února, bude staročeská zabíjačka pro všechny žáky a masopustní veselí spojené sprůvodem masek po Podharti. Naváže tak na tradice, které založila vminulém století stolová společnost Cvrndorf.