Představitelé města a vedení gymnázia se razantně brání změnám, které už posvětili krajští radní. Ti koncem srpna odsouhlasili návrh odboru školství kraje, podle něhož má být sloučeno úpické gymnázium s trutnovským a obor veřejnoprávní činnost převeden do Střední odborné školy oděvní a Středního odborného učiliště krejčovského v Červeném Kostelci.

Úpičtí si minulý týden pozvali k diskusi krajské zastupitele, kteří mají rozhodnout na zasedání už tento čtvrtek. „Těm, kteří přijeli, jsme se snažili vysvětlit naše argumenty. Jsme zásadaně proti likvidaci středního školství v Úpici. To by se dříve či později stalo,“ řekl místostarosta města Robert Hager. Úpická škola podle dostupných dokumentů dosahuje dobrých ekonomických výsledků a má řadu studijních úspěchů. Navíc se zde chystá otevření akreditovaného bakalářského studia právě v oboru Veřejná správa a regionální politika.

„O tomto záměru jsem nevěděl. Ještě si rozmyslím, jak budu hlasovat,“ řekl koncem týdne krajský zastupitel Miroslav Vlasák. Za ideou udržet současné gymnázium v Úpici i zmíněný studijní obor stojí například i Pavel Trpák.

Snahy o převedení oboru Veřejnoprávní činnost do Kostelce považují Úpičtí za nekorektní i vůči rodičům a studentům, kteří o tom dosud neměli tušení. „Nechceme se stát obětním beránkem pro záchranu SOŠ A SOU v Červeném Kostelci,“ píše se mimo jiné ve stanovisku, kterým se gymnázium brání. „Na jednání zastupitelů pojedeme. Budeme bojovat,“ dodala starostka Iljana Beránková.

Sloučení úpického gymnázia strutnovským považují představitelé města Úpice, vedení školy a další zúčastnění za velmi nešťastný krok, který by ve svých důsledcích znamenal konec středního školství vpodkrkonošské lokalitě. Podle většiny protestujících aktérů by do budoucna dožily na místním gymnáziu jen stávající ročníky a další už by zde otevřeny nebyly. Co však nejen ředitelce místního gymnázia Ireně Dobiasové, ale i představitelům radnice vadí nejvíce, je plánovaný přesun studijního oboru veřejné správy do Červeného Kostelce na Náchodsku.

„Ve chvíli, kdy je dohoda o akreditaci vysokoškolského oboru se stejným zaměřením, který chce vÚpici zavést opavská univerzita, jasná, je to špatný tah. My jednoznačně podporujeme rozvoj středního i terciárního školství, které se vÚpici reálně nabízí. Gymnázium i sinkriminovaným oborem si vede ekonomicky dobře, má studijní úspěchy, o tom není pochyb,“ uvedl místostarosta Robert Hager. Pedagogové zúpického gymnázia se ve svém písemném stanovisku kchystaným změnám také razantně ptají, kdo ponese odpovědnost za podle nich megalomanský projekt objektu pro střední školství vČerveném Kostelci, který před pár lety přišel na nejméně 50 milionů korun. Dnes se potýká snedostatkem studentů. Úpičtí se cítí být vroli těch, kteří dnes mají situaci zachránit.

Ale přitom také fatálně odnést. Do Červeného Kostelce se totiž podle vizí zkrajského odboru školství má ve jménu záchrany kostelecké školy zÚpice přemístit celý studijní obor veřejné správy, čítající se studenty a pedagogy kolem stovky lidí. Úpičtí to považují za likvidační proces své školy. Zásadním argumentem školského odboru kraje, který byl oznámen až začátkem prázdnin, je letošní nedostatečný počet zájemců o studium na úpickém gymnáziu. Definitivum, respektive politcké rozhodnutí v celé věci, má vrukou královéhradecké zastupitelstvo. Hlasovat bude už ve čtvrtek.