Hasičů, kteří vyjíždějí k zásahům působí na oddělení represe, je třicet – tři čety po deseti. Ostatní mají na starosti prevenci. „Tam spadají příslušníci pro zjišťování příčin požáru, kontrolní úsek, stavaři, kteří posuzují projektovou dokumentaci a pracovníci odboru krizového řízení,“ poznamenává Libor Halouzka.
Trutnovská požární stanice je technicky celkem slušně vybavena. Velitel čety Vlastimil Hornych k tomu podotýká: „V současné době máme tři cisterny. Výškovou techniku (30metrový žebřík, 27metrovou plošinu), velitelský automobil, jeřáb, rychlé zásahové vozidlo na dopravní nehody, dopravní automobil, kontejnerový automobil s kontejnery: protiplynovým, nákladním, týlovým a na olejové havárie, přívěsy se čluny, nornou stěnou, motorový člun a nafukovací čluny, s hasební látkou CO2. Vybavení každého typu stanice profesionálních hasičů je dáno zákonem. Techniku, kterou na stanici nemáme, vykrývají požární stanice z jiných územních odborů v Královéhradeckém kraji, popřípadě požární stanice z jiných krajů.“
O práci hasičů stojí velké množství mladých lidí. Než však oblečou hasičskou uniformu, musí absolvovat pohovor, mít středoškolské vzdělání, splnit fyzické a psychologické testy a projít zdravotní prohlídkou. „Fyzické testy dělají hasiči na represi i na prevenci každý rok. Skládají se z běhu na 2 km, 200 m plavání, kliků a lehů-sedů. Limity jsou stanovené podle věku, jsou rozdílné pro ženy a pro muže. Kromě fyzických testů hasiči musejí absolvovat také testy odborné způsobilosti, a to po pěti letech, v nichž prokazují znalost norem, vyhlášek a zákonů,“ dodává Halouzka, který působí 9 let na úseku zjišťování příčin požáru.
Jeho práce je stejně zajímavá jako práce hasičů v represi. „Snažím se k požáru dostat co nejdříve, jako hasiči, kteří ho mají zlikvidovat. Je důležité, abych zaznamenal co nejvíce věcí, které se odehrají na požářišti. S postupem času se těžko tyto informace získávají. Mezitím, co hasiči z represe provádějí lokalizaci a likvidaci požáru, zjišťuji rozsah požáru a jeho ohnisko. Dále šetřím příčinu požáru, vyslýchám poškozené, svědky a podezřelé. Dělám dokumentaci, náčrtek požářiště, fotodokumentaci, videodokumentaci a ohledávám místa požáru. Také stanovuji hrubý odhad škody, ten je ale jiný, než je skutečně vyčíslená škoda likvidátorem z pojišťovny. Při vyšetřování spolupracuji s policií.“