Vypadá to, jako kdyby se hejtman nevolil až po listopadových krajských volbách, ale už v pondělí.

Volební kampaň vPardubickém kraji vypukla opůl roku dřív, než vostatních krajích. Dnes totiž bude na regionálním sněmu ODS zvolen „podzimní král“. Tedy nástupce nedávno zesnulého hejtmana Michala Rabase a zároveň stranický lídr dovoleb.

Avzhledem ktomu, že ODS vnich má velkou šanci obhájit své prvenství, bude vítěz dnešního sněmu nejspíš hejtmanem idalší čtyřiroky.

Kampaň to byla hodně tvrdá. Hlavně mezi krajskými radními za ODS Ivo Tomanem a Janou Smetanovou, kteří opost hejtmana usilují. Touží po něm tak moc, že to neváhali rozhlásit už vden Rabasovy smrti. Navzdory tomu, že řada osobností ODS vyzývala kzachování několikatýden­nípiety.

Ačkoliv Smetanová vzešla jako vítězka zprimárek ODS pardubické okresní buňky ODS, kde má strana nejsilnější základnu, větší šance máToman.

Fronta za Tomana

Vedle podpory jeho domácí orlickoústecké organizace se za něj totiž vmasivní mediální kampani postavila řada „heretiků“ vpardubické ODS. Především exprimátor a současný senátor Jiří Stříteský. VKrajských novinách, se kterými Smetanová už dříve odmítla spolupráci, byl zase otištěn rozhovor se vdovou po zesnulém Rabasovi, která sebeprosazování Smetanové připodobnila k „hyenismu“. Ataké řekla, že její muž chtěl za svého nástupce Tomana. Podporu mu vyjádřila iřada špiček ODS, například ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Naproti tomu oJaně Smatanové není skoro slyšet.

Lídři pro krajské volby zvolení ODS na Svitavsku a Chrudimsku, krajský radní Josef Janeček, resp. jeho kolegyně Marie Málková, budou na dnešním sněmu spíše do počtu. Oba už dříve uvedli, že opost hejtmana neusilují.

Kampaň tvrdých loktů

„Budoucí hejtman musí ctít liberálně konzervativní hodnoty ODS. Těmto představám se nejvíce přibližuje Ivo Toman. Jsem rozhodnutý ho podpořit.“

JIŘÍ STŘÍTESKÝ, EXPRIMÁTOR PARDUBIC ASENÁTOR

„Budu volit Smetanovou. Je smutné, že (Stříteský) ještě před samotnou volbou nectí nepsané dohody opodpoře. Přilévá to olej do ohně.“

JAROSLAV KŇAVA (ODS), STAROSTA MĚST. ČÁSTI PARDUBICEV

"Mého manžela (Michala Rabase ) se dotýkalo chování Jany Smetanové, která mu nebyla na rozdíl od ostatních oporou. To, jak se rvala oto křeslo, zavánělo až hyenismem. Byl přesvědčen, že na funkci hejtmana nemá, před smrtí dokonce řekl: „Pokud se Smetanová stane hejtmankou, otočím se vhrobě!.“

ZDENA RABASOVÁ, VDOVA PO ZESNULÉM HEJTMANOVI

„Styl politického napadání, který se nyní vnovinách objevuje, je mi naprosto cizí. Věřím, že čtenáři si umějí udělat vlastní názor a vyhodnotit šílenost kampaně proti mé osobě.“

KANDIDÁTKA JANA SMETANOVÁ