„Jsme rádi, že jsme se mohli vrátit do Hradce. Místní letiště je svou polohou pro pořádání show jedním z nejlepších v republice. Věříme, že přijde hodně lidí. Podle odhadů by to mělo být dvacet až čtyřicet tisíc,“ uvedl Aleš Cabicar z agentury Czech Airshow Agency, která zároveň pořádá přehlídku CIAF v Brně.

Společnost se netají tím, že by ji chtěla kvůli zvyšování hustoty provozu na brněnském letišti přesunout zpět do metropole hradeckého kraje. „Při IFD chceme vyzkoušet, co všechno je potřeba na letišti ještě vylepšit. Rezervy jsou například v neexistujícím palivovém hospodářství, což znamená, že asi 250 tun pohonných hmot musíme dovézt. Pokud se všechno podaří vyladit, mohl by se CIAF do Hradce vrátit už příští rok,“ řekl Aleš Cabicar.

Letecká show IFD má podle pořadatelů rozpočet zhruba osm milionů korun. Akci podporuje kraj i město, které uvolnilo z rozpočtu dva miliony korun. Jednou z hvězd přehlídky bude jeden z nejlepších pilotů ve světové akrobatické sérii Red Bull Air Race Peter Besenyei z Maďarska.

„Diváci spatří také například srbskou skupinu Stars na letounech G2, úplně poprvé mohou v Hradci vidět kanadský hlídkový hydroplán Catalina. Švédové zase přislíbili účast stíhacího bombardéru Vampire, ale objeví se třeba i L–29 Delfín, který už nikde nelétá,“ řekl letový ředitel IFD Vladimír Griga.

Zpestřením show, která bude trvat oba dny od 11 do 16.30 hodin, budou vzlety balonů nebo statická ukázka letounů. Na stojánce mohou lidé obdivovat například legendy jako Su–25 nebo MiG– 21. Po letech se také na scénu vrátí hradecký Létající cirkus. „Premiérově uvedeme souboj mezi historickým letadlem a vozem Bugatti z roku 1927,“ dodal majitel cirkusu Martin Kindernay.