Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl pro Deník.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ sdělil Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují. Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.

Ptali jsme se v Trutnově: Co si myslíte o hypotékách? Půjčili byste si od banky peníze?

Iveta Pelikánová, Trutnov
Do půjčky bych nešla. Za prvé proto, že jsem na mateřské dovolené, a za druhé bych měla strach, že bych nebyla schopna peníze bance splácet. Nikdy jsem půjčku neměla. Snažíme se zvládnout v rodině vše sami. Myslím, že lidé, kteří si vezmou jednu půjčku a pak další, aby to mohli splácet, jsou fakt blázni. Nechtěla bych být tak zadlužená.

Siegfried Schreiber, Dolní Albeřice
Mně by nikdo už nepůjčil. To víte, jsem z generace, která se na všechno snažila vydělat a ušetřit. Pak si teprve něco koupila. Byli jsme jinak vychovaní. Dneska se vše dělá obráceně. No, každý si to musí umět spočítat, jestli může platit. My žili podle možností, prožívali skromný život. Ale koupili jsme si vždycky to, i když ne hned, co jsme si přáli.

Lenka Skořepová, Trutnov
My máme s manželem půjčku, ale zvládáme to, i když jsem na mateřské dovolené a máme dvě děti. Hypotéku jsme si brali na přestavbu baráku. Je to na patnáct let a deset let splácení nás ještě čeká. Ničeho se nebojíme. Dneska to asi jinak nejde. Kde bychom jinak bydleli? Bylo potřeba řešit situaci. Samozřejmě bude fajn, až to bude všechno zaplacené.

Matěj Nepimach, Trutnov
Já ani nevím, jestli naši mají nějakou půjčku. Nejsem do situace rodiny zasvěcen, ale myslím, že to doma zvládáme v pohodě. Já zatím studuji na gymnáziu, takže o půjčkách moc nepřemýšlím. Ale na druhou stranu – kdybych měl v budoucnu nějaký podnikatelský plán, tak bych si asi něco vypůjčil. Prostě aby peníze dělaly peníze. Jinak ne.