Okresní soud řeší občansko – právní spor o náhradu škod, které nárokují obyvatelé Dolní Kalné Jiří a Monika Svatošovi na zemědělci Jaroslavu Neumannovi.
Po žalovaném chtějí více než tři sta tisíc korun. Na tolik si cení majetek, který byl loni poškozen v jejich domě. Do objektu se totiž v poslední červencový den nabourala cisterna s vodou, vážící 4,5 tuny. Probourala vnější zeď do kuchyně a podle poškozených se zastavila až v obývacím pokoji. Stavební část opravy domu již Svatošovým pojišťovna. Zemědělec pojištěn nebyl.


Včerejší soudní jednání verdikt nepřineslo. Neumannova právní poradkyně nejprve nabídla žalobcům smír a zaplacení částky sto tisíc korun. Svatošovi však v případě smíru nepřistupí na menší částku, než je 250 tisíc korun. „Chtějí nahradit jen to, o co přišli. Nenárokovali by tak ušlý zisk z podnikání v ubytovacích službách a náklady soudního řízení,“ uvedl jejich právník. Na takovou částku však Jaroslav Neumann včera nepřistoupil, a proto bylo řízení ve sporu zahájeno. Žalovaný rozporuje rozsah údajně poškozeného majetku, který je uveden v soupisu. „Prokážeme, že spousta uvedených věcí nebyla zničena,“ prohlásil majitel cisterny.

Soudkyně Michaela Koblasová včera upozornila obě znesvářené strany, že dokazování bude dlouhé a náklady na řízení vysoké. „Není to zrovna standardní spor,“ prohlásila soudkyně. Řízení po dvou hodinách odročila na 23. července za účelem výslechu svědků a podrobné prohlídky fotografické a další dokumentace. V případu by měl být jako svědek vyslechnut i starosta Dolní Kalné Josef Klimenta.