Královédvorští nebyli proti

V současné chvíli mají ve Dvoře Králové pět kamer. O kamerovém systému se dá hovořit od roku 2004. Před tím měla místní městská policie k dispozici jednu kameru, která byla analogová a používala se pouze na monitorování centra města. Zástupce ředitele Městské policie Dvůr Králové Jindřich Hauke říká: „Plánujeme kamerový park města rozšířit. Líbilo by se nám, kdyby kamer bylo celkem dvacet.“ Jak přiznává, je to především dlouhodobá záležitostí a záviset bude samozřejmě na financích.

Kamerový systém se však ve městě osvědčil a ani občané města nebyli proti. „Než jsme systém začali budovat, nechali jsme si udělat analýzu, v níž se občané mohli ke kamerám vyjádřit. Jedna z otázek byla právě na to, zda jim nevadí, že budou monitorováni. Víc jak 70 procent obyvatel bylo pro kamerový systém. Navíc můžeme říci, že na místech, kde se kamery nainstalovaly, některé přestupky zcela zmizely.“

Ve Vrchlabí ubylo vandalství

Čtyři kamery hlídají bezpečnost lidí ve Vrchlabí, kde kamerový systém funguje od prosince 2006. Velitel vrchlabské městské policie Milan Čivrný podotýká: „Přístup k záznamu má pouze městská a státní policie. Záznam můžu generovat jen já, abych ho mohl uložit na CD nebo DVD v případě, že si ho vyžádá správní orgán při zadokumentování přestupku nebo policie v případě trestného činu.“ Záznamy policie archivuje deset dní, poté se mažou.

„Neměli jsme jedinou připomínku k tomu, že by se někdo cítil ohrožen monitorováním. Před realizací projektu se nám sice ozvali z jednoho místa, kde je kamera umístěna, že se jim to příliš nelíbí, ale nakonec ustoupili. Od dob, co tam kamera je, se jim navíc nic neztratilo. Dbáme také na to, aby kamery nebyly zneužívány,“ vysvětluje Čivrný a dodává: „Tam, kde kamery jsou a lidé to vědí, ubylo pouličního vandalství – rozkopaných košů, vybitých výloh. Povedlo se nám také dopadnout několik desítek pachatelů trestných činů a kamery nám pomáhají při odhalování pachatelů dopravních nehod.“ Vrchlabská městská policie chtěla kamerový systém letos prostřednictvím dotací rozšířit, ale to se nepovedlo. „Pokusíme se o to znovu příští rok,“ dodává Čivrný.

Trutnov má patnáct kamer

Od ledna letošního roku má Městská policie Trutnov k dispozici patnáct kamer. V letošním roce byl kamerový systém rozšířen o dvě zařízení. Přístroje jsou postaveny tak, že je trutnovská městská policie schopna monitorovat celé město. Na příjezdových komunikacích jsou informační cedule s piktogramem kamery, takže všichni návštěvníci Trutnova o systému vědí.

Městská policie Trutnov uvažuje o tom, že svůj kamerový park rozšíří. „Jsou vytipované lokality, které bychom chtěli v budoucnu pokrýt. Vše je ale závislé na finančních prostředcích, které bude mít město k dispozici, letos to tak určitě nebude,“ podotýká ředitel trutnovské městské policie Karel Povr s tím, že optimální počet je osmnáct. Kamerový systém funguje ve městě od roku 1999. „Díky kamerám jsme v mnoha případech dokázali identifikovat pachatele a povedlo se nám vytlačit pouliční kriminalitu z centra města,“ dodává.

Záznam z kamerového systému uchovává městská policie v Trutnově šest dní, pak je automaticky přemazán. „Pouze já k němu mám přístup. Nikdo jiný nemá oprávnění do záznamu zasáhnout. Pro služební potřeby si ho lze na monitoru prohlédnout, ale nelze ho upravit a zkopírovat. Pokud potřebuje státní policie nějakou sekvenci, tak ji uložím, vypálím na CD nebo DVD a předám jim ji jako důkazní materiál,“ říká závěrem Povr.

Kamerový systém v Trutnově - čtěte Z D E ! ! !