V současné době mají strážníci k dispozici pouhou pětinu. „Chceme požádat o grant z projektu Metropolitní síť. Ředitel městské policie počítá až s pětadvaceti kamerami. Realizace je plánována ještě v letošním roce a se získáním to vypadá velice slušně,“ vysvětlil místostarosta Jan Bém.

Nové kamery by měly být moderní s možností přiblížení a kvalitním rozlišením. To umožní využití při identifikaci. Už v minulosti se kamera osvědčila při hledání viníků, kteří poškodili sochu Záboje na Masarykově náměstí.

Některá z míst, kde budou případné nové kamery namontovány, je už jasno. První z nich bude mířit na novou běžeckou dráhu, která vznikne v létě pod Hankovým domem. Další přístroje budou sledovat plochu před kulturním zařízením. „Ztrácejí se měděné plechy ze zítky, neustále srážím nějaké chlapce z pomníku – knihy,“ upozornila ředitelka Zuzana Čermáková zastupitele města na problémy. Lokalit, kde dochází k výtržnostem, je celá řada. Pokud se podaří projekt dovést do zdárného konce, lze očekávat v těchto místech snížení vandalismu.

Do vybudování velkého sledovacího systému se mají zapojit také některé soukromé firmy, na jejichž pozemcích může docházet k narušení veřejného pořádku. městská policie jedná s firmou OSNADO o kameře pro autobusové nádraží a zoologickou zahradou. Tady by měl přístroj mapovat pohyb po parkovišti. Výrazné zvýšení sledovaných míst ale všichni nevítají. „To už nás bude někdo sledovat na každém kroku, nepřipradá mi to normální,“ komentoval plány města dvacetiletý Michal.