Prezident České republiky Václav Klaus při své úterní návštěvě Královéhradeckého kraje obržel z rukou rektorky Jaroslavy Mikulecké Velkou zlatou medaili Univerzity Hradec Králové a stal se tak prvním nositelem tohoto ocenění.

Poté si prohlédl sídlo krajského úřadu, Regiocentrum Nový pivovar. „Tato prostora je demonstrací toho, jak jde všechno kupředu. Je dobře, že jste neudělali tady v Hradci chobotnici, ale stavbu, která má svůj šarm a odvahu,“ řekl na přivítání Václav Klaus.

Ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje se prezident setkal s arcibiskupem Karlem Otčenáškem, biskupem královéhradeckým Dominikem Dukou, krajskými zastupiteli i radními. V sále zastupitelstva se poté setkal se studenty hradeckých středních škol a odpovídal na jejich dotazy, které se týkaly konání olympiády v České republice či jmenování soudců. Odpoledne prezident navštívil obec Havlovice, která obdržela titul Vesnice roku 2007.

Václav Klaus dostal v Havlovicích vodníka

V doprovodu hejtmana kraje Pavla Bradíka přijel včera odpoledne do zdejšího sportovního areálu český prezident. Václav Klaus zavítal do Havlovic, které jsou nositeli loňského titulu Vesnice roku, v rámci své návštěvy Královéhradeckého kraje.

„Titul jsme nedostali jen za posekané trávníky a rozkvetlé květináče v oknech. Jsme obcí, kde to žije. Hodně sportujeme a daří se zde různým spolkům. Prezidentovi se proto představujeme jako vesnice sportovců, dobrovolných hasičů či sokolů,“ poznamenal havlovický starosta Pavel Dvořáček.

Prezident Klaus si prohlédl areál, školu, pobesedoval s místními občany, starosty okolních obcí i se zástupci spolků. Představitelé Havlovic hostům věnovali trička, v nichž budou zástupci obce v září usilovat v Holandsku o titul Vesnice Evropy. Prezident na památku obdržel od pravého havlovického vodníka obrázek z autorské dílny Josefa Vika.

Pak odpovídal na otázky občanů. Nejvíce jich daly prezidentovi havlovické děti. Rozesmál ho dotaz malé holčičky, kterou zajímalo, kolik let je Lívii. To však neprozradil a vesnici popřál hodně zdaru v evropské soutěži.