„Zvýšený výskyt se navíc periodicky opakuje po pěti nebo šesti letech a právě letos má přijít další vrchol,“ upozorňuje lékařka Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) Dagmar Hulínská. Rizikové jsou lesy, jejich okolí, louky nebo lokality u vody. Nejvíce nakažených klíšťat se vyskytuje ve středních Čechách, konkrétně v povodí Vltavy, Labe a Sázavy. Dále na Mladoboleslavsku, v jižních Čechách, u brněnské přehrady a na Frýdecko-Místecku.

Výskyt klíšťat však zdaleka není jen doménou nížin a povodí řek, jak tomu vesměs bývalo dříve. V posledních dvou desetiletích došlo k významnému posunu parazita do vyšších nadmořských výšek. Prokázal to průzkum, který před několika lety zorganizovala Správa Krkonošského národního parku. Klíšťata, umístěná zaměstnanci do klícek v horských lokalitách, konkrétně v nadmořských výškách 920 a 1080 metrů nad mořem, přežila a byla sledována. Výsledky prokázaly, že tento hmyz je schopen se i zde vyvíjet.

Nepříjemní parazité mohou na člověka přenášet několik nemocí, z nichž nejzávažnější je klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. Proti encefalitidě existuje účinné očkování, které vyjde na 400 až 600 korun. Ve třech dávkách ochrání člověka zhruba po tři roky. Očkovací látka proti lymeské borrelióze v Evropě zatím není k dispozici. Sérum, vyvinuté v Americe, na zdejší bakterie nezabírá.

Dagmar Hulínská upozornila, že v Rakousku hradí očkování proti encefalitidě stát, proto se tam už vyskytuje jen výjimečně. U nás si ho pacienti hradí sami, pojišťovny pouze přispívají různě vysokou částkou, nikdy však nepokryjí celkové náklady.

Jednou z nejnebezpeč­nějších infekčních chorob, proti které je vhodné očkování, je nepochybně nákaza meningokokem. Její výskyt vyžaduje přísná lékařská opatření. To dokládá i lednový případ infikované dívky Gymnázia a Střední odborné školy v Hostinném. Studentka byla hospitalizována v hradecké fakultní nemocnici. Několik dalších lidí bylo pozorováno lékaři, k uzavření střední školy však hygiena nenašla důvod a výuka probíhala dál bez problémů.

Zpřísněnému šestidennímu lékařskému dohledu však bylo podrobeno přes třicet osob ze školy, rodiny a známých. Nařízená opatření byla u všech osob zaměřena na lékařská vyšetření a omezení fyzické námahy i vyloučení účasti na hromadných akcích. Několik žáků ze třídy, kterou infikovaná studentka navštěvovala, se nemohlo zúčastnit lyžařského výcviku.

Z preventivních důvodů zde proběhla také debata se studenty.