Takový výsledek má dlouhé jednání mezi zástupci krajů, podnikateli v turistickém ruchu a sdružením krkonošských měst a obcí.

Krajské peníze jen na akci v kraji

Turistická střediska na pomezí obou krajů budou ale problémy provázet dál. Dohoda totiž řeší jen problém jednotné propagace. Peníze z grantových řízení, které vypisuje region, mohou být poskytnuty pouze na takové akce, které se odehrávají převážně na jeho uzemí. S přesahem k sousedům nastávají komplikace.

Hraniční střediska mají nadále smůlu

Na pomezí krajů leží i Vrchlabí. „Tohle je opravdu nepřirozená bariéra. Máme tu například problém s projektem Bike Areny. Některé její cyklostezky totiž zasahují i do sousedního kraje, a to hned komplikuje přidělení krajských peněz. Propagace a podpora by se neměly odehrávat jen na vlastním písečku, když jde o celistvou turistickou oblast,“ řekl Deníku ředitel Městského informačního centra ve Vrchlabí Petr Srp.

Podle ředitele organizace Krkonoše – svazek měst a obcí Michala Vávry by s problémem mohla pomoct Evropská unie. Ta ve svých grantových programech územní rozdělení neřeší. K celému problému s propagací došlo v roce 2000, kdy vznikly kraje. „Území Krkonoš se tak rozdělilo mezi královéhradecký a liberecký region,“ vysvětlil pro Deník Michal Vávra. Stejně „postižený“ byl i Český ráj.

Podle Vávry docházelo ke kuriozním situacím, kdy v oficiálním propagačním materiálu o Krkonoších, který byl placený z rozpočtu Hradeckého kraje, nesměla být například vůbec zmínka o Harrachově. „Ten sice v Krkonoších leží, ale už za hranicemi regionu. Stejně tak v libereckých průvodcích nebyl k nalezení Špindlerův Mlýn,“ uvedl.

Zástupci obou krajů se na veletrhu turistických možností Regiontour v Brně na začátku ledna dohodli, že nejznámější hory České republiky budou po osmi letech konečně propagovat veřejnosti jako celistvé území.