Záštitu nad ním převzala i naše nejúspěšnější závodnice v alpských dicsciplínách Šárka Záhrobská. Ta je také českou zástupkyní v elitním týmu Milka Ski Girls. Stala se patronkou hořce, jenž je zároveň symbolem Krkonošského národního parku, kde nadějná lyžařka vyrůstala a kde se učila lyžovat.

Jak připomněl mluvčí instituce Radek Drahný, různé druhy hořců se vyskytují téměř po celém světě. Jejich domovem jsou v Evropě Alpy i Krkonoše. Mnohé z nich bohužel patří mezi ohrožené druhy. Jedním z faktorů, ovlivňujících negativně výskyt modré květiny je úbytek horských luk s pestrou květenou, které v Krkonoších postupně zanikaly po druhé světové válce.

“Záštitu nad projektem jsem velice ráda přijala, protože ochrana přírody je téma mně osobně velice blízké. Na alpském lyžování se mi líbí především to, že mohu trávit hodně času na horách, v krásné přírodě. Právě proto bych chtěla, aby krásy českých hor a pohled na rozkvetlé louky dělaly radost ještě dalším generacím,” svěřila se Šárka Záhrobská. V následující sezóně se světové lyžařky, sponzorované Milkou, postaví na start ve speciálních fialových helmách s květinovým motivem. Každá z květin symbolizuje jeden ohrožený druh alpské flóry a zároveň jeden konkrétní environmentální projekt, který podporuje známá značka.

„Milka pochází z čisté alpské přírody, proto jsme se rozhodli chránit přírodu na horách prostřednictvím celoevropského projektu, jehož tvářemi jsou právě lyžařky z teamu Milka. V České republice chceme navázat spolupráci se Správou Krkonošského národního parku a společně pomoci chránit ohrožené druhy flóry v Krkonoších prostřednictvím projektu na obnovu lučních enkláv,“ prozradila manažerka značky Milka Klára Titlbachová.

„Správa KRNAP se snaží vrátit loukám původní bohatost a krásu, o kterou přišly ztrátou svých hospodářů v pohnutém 20. století. Ti je vypiplali takřka z kamení a ony je pak po staletí živily,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Milka nyní ochranářům s obnovou luk chce pomoci.

“Správa Krkonošského národního parku je v těchto otázkách odborníkem na slovo vzatým a obnově lučních enkláv se intenzivně věnuje řadu let,” vysvětlila Klára Titlbachová, proč byla spolupráce se Správou KRNAP jednoznačnou volbu.