Informaci jako první uvedli majitelé hotelu Luční bouda na svých webových stránkách. „Při jednání se správci Krkonošského národního parku došlo ohledně vjezdu cyklistů k převratné dohodě. Na kolech se tam smí jezdit už od neděle 1. června,“ prohlásili. To však není pravda.

Čeká se na oficiální rozhodnutí správců

„Zatím jsme oficiálně nevydali žádné rozhodnutí. Trasa se musí vyhradit správním aktem, pak je tam také patnáctidenní lhůta na eventuální odvolání dotčených účastníků řízení. Vypadá to tedy tak na první červenec,“ přiblížil vedoucí odboru státní správy KRNAP Jindřich Sýkora.

Potvrdil však, že v instituci vůči cyklistům, směřujícím na Luční boudu, panuje shoda. „Rozhodli jsme se, že to letos zkusíme, i když jde o přísně chráněnou lokalitu. Bude tam zvýšený dohled. Velký turistický nápor zřejmě území více zatíží. Chystáme posílení terénních hlídek, které zajistí, aby se pěší turisté cyklistům nevyhýbali uskakováním z tras do volné přírody,“ řekl Jindřich Sýkora.

Správci parku v lokalitě instalují informační cedule, které pěší i cyklisty upozorní na to, že se po cestě pohybují společně. Provoz bude mít zřejmě svá úskalí. Zvláště v příkrém úseku od kapličky k Luční boudě totiž mohou kola výrazně nabrat na rychlosti.

„Návštěvníci budou muset být více opatrní,“ dodal Sýkora. Právě ukázněnost a disciplinovanost samotných cyklistů se stane podmínkou k udržení chystané výjimky v budoucnu. „Vjezd po trasách bude povolen pouze k nám,“ upozornili dále majitelé Luční boudy. V hotelu si zájemci budou moci kolo uložit v úschovně a dál pokračovat pěšky třeba na Sněžku, nebo kolo od Luční boudy po další trase tlačit. „Za případné porušení těchto pravidel budou neukaznění cyklisti postihováni,“ upozornili na webových stránkách majitelé nejvýše položeného horského hotelu. Slíbili také, že každý cyklista, který si u nich odloží své kolo do úschovny v prvním měsíci provozu, dostane poukázku na jedno pivo zdarma.