Policie se snaží proti pirátům silnic bojovat pomocí radarů, stejně tak činí i obce, které si měřiče rychlosti pořizují čím dál častěji. Dva radary mají v Trutnově. Kromě stacionárního má přenosný měřič rychlosti také místní městská policie. „Stacionární stál okolo 240 tisíc korun, ten, který využívají naši příslušníci asi půl milionu,“ říká ředitel trutnovské městské policie Karel Povr.

Stacionární radar je v současné době umístěn na frekventované ulici Na Struze. „Výrazně přispívá ke zpomalení dopravy na komunikaci, kde jsou dva přechody pro chodce, a tedy ke zvýšení bezpečnosti,“ potvrzuje Povr a pokračuje: „Stacionární radar má tu výhodu, že ho můžeme kdykoliv přemístit do jiné lokality, což také občas děláme. V současné době jsme se však rozhodli nechat ho právě Na Struze.“

S druhým měřičem rychlosti vyjíždí Městská policie Trutnov do terénu. Dodržování rychlosti měří pokaždé v součinnosti se státní policií. „V některých případech jsou na místech také příslušníci obvodního oddělení, v jejichž služebním obvodě městští strážníci zrovna působí,“ vysvětluje Povr.

Ačkoliv svůj radar trutnovská městská policie nepůjčuje, díky smlouvám o činnosti mohou jeho služeb využít také ve Rtyni v Podkrkonoší, Úpici, Janských Lázních, v Peci pod Sněžkou, v Malé Úpě, v Černém Dole, v Hostinném a v Mladých Bukách.

Teprve týden má nový radar zhruba za půl milionu korun také Městská policie ve Dvoře Králové. „Jedná se o nové zařízení, které využíváme denně,“ konstatuje zástupce ředitele městské policie Jindřich Hauke a dodává: „Ve městě jsme zaznamenali na radar veliký ohlas, jednak mezi řidiči, jednak mezi neřidiči. Na místech, kde se měření prováděla, se doprava začíná uklidňovat. Není to zatím tak markantní, ale je to znát.“

Stacionární radar používají také v Choustníkově Hradiště. Obecní úřad stálo zařízení přibližně sedmdesát tisíc korun. A jsou s ním spokojeni. „Auta, která jezdí směrem od Dvora Králové, mají výrazně nižší rychlost než ta v protisměru. Určitě se nám radar osvědčil,“ uvádí starosta Vratislav Vopálka. Mnoho řidičů cedule se svítícím displejem donutí sundat nohu z plynu, i bez přítomnosti policie. V současné době tu ještě uvažují o změně umístění radaru.

Elektronický ukazatel rychlosti v Hostinném umístěný v Husitské ulici je majetkem města a funguje asi dva roky. Stejně jako stacionární radary v Trutnově a Choustníkově Hradišti jej lze přemístit i do jiných lokalit.

„V minulosti se v tomto úseku stala řada nehod. Rovinka řidiče svádí k rychlé jízdě. Myslím si, že zařízení určitě přispělo k sebekontrole řidičů,“ potvrzuje místostarosta Vladimír Junek.