„Oprava se provádí postupně, podle toho, jak tesaři objevují dílčí závady,“ informovala starostka Lenka Hozová. Most postavila firma Tomáš Macek a syn zÚpice vroce 1921. „Byli to fakt machři. Vidíme tady spoustu skvěle odvedené práce. Třeba dubové dřevo vydrželo roky téměř netknuté. Jen vněkterých místech, kam se dostala voda, je napadené.

Aprávě tyto kusy teď nahrazujeme,“ řekl šéf tesařské firmy, která most zachraňuje, Jiří Matoulek. Práce, hrazené zdotačních titulů, jsou už hotové. Malé zdržení zavinilo počasí. „Minulý týden nám velká voda strhla lešení. Ale už jsme ve finiši. Počítám, že do Vánoc bude most hotov,“ dodal Jiří Matoulek. Obec, která sousedí sÚpicí, má ve vlastnictví pět přemostění řeky na zhruba tři kilometry dlouhém úseku.

„Na nic jiného, než na neustálé opravy lávek a mostů nám skoro nezbývají peníze,“ poznamenala starostka. „Dva mosty jsou cenné a zapsané do Ústředního seznamu památek České republiky. Kromě právě opravovaného ještě most Na Lhotkách,“ potvrdil vedoucí oddělení památkové péče odboru výstavby vTrutnově Hynek Beneš.