V pondělí o záměru poprvé veřejně promluvil trutnovský starosta Ivan Adamec. „Uvažujeme o tom už několik měsíců. Domníváme se, že budeme lepšími vlastníky. Uměli bychom lépe využít možností muzea. Chceme, aby fungovalo po odborné i ekonomické stránce. Navíc jsou v něm pro město některé zajímavé sbírky,“ vysvětlil starosta.
Podobný názor má i trutnovský zastupitel a historik Vladimír Wolf. Muzea v Česku jsou podle něj v krizi. „ Je zapotřebí je přebudovat, aby to nebyla pouze expoziční záležitost, ale zároveň vědecko výzkumná instituce. Podobně jako u archivu,“ uvedl Wolf.
Sám v muzeu působil v letech 1965 až 1970. „Pokud by se našlo vícezdrojové financování, tedy kromě města by na muzeum přispíval ještě kraj nebo někdo další, mohly by se realizovat věci, které se v minulosti zanedbaly nebo dokonce zlikvidovaly. Dodnes třeba v muzeu chybí sbírka – stálá expozice o přehledu dějin Trutnovska, která by dětem ukázala vývoj regionu,“ řekl.
Radnice nechce za získání muzea platit. „Počítáme spíše se směnou za něco jiného nebo s převodem,“ naznačil Adamec. Trutnov je vlastníkem galerie, která pořádá výstavy a propaguje umělecká díla. Má vlastního ředitele. Pokud by pod město spadlo i Muzeum Podkrkonoší, mělo by svého ředitele, kterého by radnice určila ve výběrovém řízení.