Razantní nárůst obětí domácího násilí zaznamenalo za první čtyři měsíce letošního roku Intervenční centrum. Za třetinu roku řešili jeho pracovníci už devět případů, kdy bylo nutné přikročit k vykázání násilníka z bytu. Nejvíce obětí zaznamenalo centrum v dubnu letošního roku.

„Je to naštěstí pozitivní trend. Hodně lidí dříve o možnosti pomoci v případě ohrožení domácím násilím nevědělo. Snažíme se o větší osvětu, aby informace o službě byly dostupné všem. Zatím však neumíme bojovat se strachem, který oběti z přiznání mívají,“ upřesnila jedna z pracovnic centra Vendula Brožová.

Oběti nejčastěji vyhledávají pomoc telefonicky. „Bezprostředně po útoku nám volají a žádají o radu, jak se chovat dál. V první řadě se je snažíme psychicky podpořit a rozhodně motivovat, aby se obrátily na policii. Ta jediná může násilníka z bytu vykázat, nebo mu do něj zákazat vstup,“ dodala Brožová.

Týrání však není jen fyzického rázu, ale velice často se jedná o kombinaci bití a psychického deptání. Nejčastějšími oběťmi jsou ženy v pozici manželek. Ze 34 loňských případů, kdy došlo k vykázání násilníka, bylo 29 žen v manželském svazku.
„Většinou si pomoci nechají, ale měli jsme zde také případ ženy, která už jednou o pomoc ze strany policie žádala a její muž byl z bytu vykázán na deset dní, ale ona o možné prodloužení ochranné lhůty neměla zájem. Poté, co se manžel do bytu vrátil, stejná situace se opakovala, ani neuplynul půl rok,“ uvedla konkrétní příklad.

Nejtragičtější případ se stal na Broumovsku. Přestože byl muž z bytu vykázán a na ženu dohlíželi policisté i pracovníci centra, manžel ji zavraždil.
„V Hradci se zatím nic takového nestalo. Měli jsme však případ pobodané ženy,“ řekla Brožová.