"Estébáci tady nehrajou," řekl ČTK organizátor festivalu Martin Věchet. "Je to překvapující údaj," uvedl Věchet. "Co na to můžu v tuhle chvíli říct, je, že ho určitě požádáme o vyjádření," uvedl Věchet. Podle LN však Neckář odmítá o spolupráci s StB hovořit. Vysvětluje to svými zdravotními potížemi. Po mozkové příhodě z roku 2002 mu prý dělá potíže udržet při rozhovoru koncentraci.

Pořadatelé přehlídky nejprve dají Neckářovi možnost vysvětlit celý případ ve "festivalovém samizdatu", který každoročně vydávají. "Podobně jsme to udělali v případě Petra Hoška z kapely Plexis, který to však bohužel odmítl. Plexis tady proto nehrajou," uvedl Věchet.

Festivalové noviny v minulých letech připomínaly i další hudebníky nařčené ze spolupráce se StB, které proto do Trutnova k účasti na festivalu nezvou; například písničkáře Jaromíra Nohavicu, Františka Horáčka známého pod pseudonymem Jim Čert či frontmana Žlutého psa Ondřeje Hejmu.

Na programu letošního ročníku je kromě vystoupení Neckáře a jeho kapely Bacily také set Marty Kubišové, právě o níž podle Lidových novin Neckář StB informoval.