Kromě žalob o dlužné nájemné, platebních rozkazů a výpovědí nájemného jsou účinné finanční exekuce a exekuce vyklizením bytu. „Díky soustavnému tlaku se nám podařilo neustále rostoucí dluhy na nájemném za městské byty nejprve zastavit (v období 2002 až 2004), následně dluhy poprvé snížit (v roce 2005), a v obou následujících letech 2006 a 2007 nastolený klesající trend udržet,“ poznamenal ředitel MBP Jan Karpíšek. Dluhy se podniku jen v loňském roce podařilo snížit o 250 tisíc korun.

Neplatiči nájemného v Trutnově už vědí, že dluhy se nevyplácejí. Lidé mohou být z bytu vystěhováni (dnes už i bez bytové náhrady). Mohou díky exekucím přijít o majetek, o část platu nebo důchodu, o sociální dávky. Soudní vymáhání dluhů, zejména exekuční, se velice prodraží. S agendou vymáhání dlužných pohledávek ve Vrchlabí od konce minulého roku městským úředníkům pomáhá specializovaná právní firma.

V poslední době se množí také počet dlužníků u nebankovních úvěrů. Lidé si půjčují peníze, které potom nejsou schopni splácet. „Něco na tom bude. Když si přijdeme pro splátku, snaží se to usmlouvat. Ale to jim nepomůže. Člověk ani nemusí vyvíjet žádný nátlak, občas stačí mluvit dostatečně nahlas, aby to všechno hezky slyšeli sousedé,“ řekl zástupce jedné z firem.