Vývoj nezaměstnanosti regionu přináší dlouhodobě pozitivní čísla, která svědčí osnižování počtu lidí bez práce. Na konci roku 2007bylo o1426osob vevidenci méně než koncem roku 2006.Nezaměs­tnanost se tak meziročně snížila z9na 6,7procent. Pokles je tedy 2,3procenta. „Zhlediska nezaměstnanosti vČeské republice se pohybujeme vtom horším průměru,“ komentoval situaci ředitel Úřadu práce vTrutnově Petr Masopust.

„Obecně si myslím, že volných pracovních míst na Trutnovsku je dostatek. Jen je třeba zaktivizovat klienty izaměstnavatele,“ dodal ředitel. Ve funkci působí od letošního ledna, přišel zfiremní sféry, odkud si přinesl zajímavé zkušenosti. Úřad by měl pečlivě zjišťovat nejen pomocí statistik, ale iosobní návštěvou poptávku profesí ve firmách a nabídnout pomoc při jejich vyhledávání zevidence uchazečů ozaměstnání. „Chceme působit jako aktivní zprostředkovatelé a nejen pasivně vyčkávat. Neděláme si iluze, že bychom nahradili práci personálních agentur.

Můžeme však spodporou státu a evropských fondů uplatňovat aktivní politiku zaměstnanosti, zajišťovat rekvalifikace a nacházet pro naše klienty možnosti uplatnění například voblasti veřejně prospěšných uplatnění. Pomůžeme ifirmám vhledání perspektivních zaměstnanců, majících předpoklady vzaměstnání dlouhodobě setrvat,“ upozornil ředitel. Hlavním cílem vnejbližší době je nabídnout vrámci nového projektu „Na podporu zaměstnávání vobcích“ uplatnění šedesáti až stu lidem zevidence.

Jde oskupinu nekvalifikovaných uchazečů, která tvoří dlouhodobě téměř 30procent zcelkového počtu klientů trutnovského Úřadu práce. Jeho zástupci nyní jednají opříležitostech vnově vznikající příspěvkové organizaci, zaměřené na veřejně prospěšné práce. Čeká se na schválení finančních prostředků zMinisterstva práce a sociálních věcí.