Práceschopných Čechů je podle statistik přes pět milionů. Ekonomové ale varují, s dalším výrazným poklesem se můžeme nejspíše rozloučit.

Konec zlatých časů

„Prudké snižování se už pomalu stává minulostí. Tento trend končí. V příštím roce nečekáme výraznější pokles,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
„V nejbližších měsících nás čeká stagnace. Nezaměstnanost se bude pohybovat kolem pěti procent, v závěru roku by mohlo dojít k sezonnímu poklesu, ale pak opět k vzestupu,“ uvedl Deníku.

Jeho slova potvrzuje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Ten tvrdí, že zpomalování ekonomiky by mělo zapříčinit postupný nárůst počtu nezaměstnaných.
„Je tedy možné, že právě v květnu nezaměstnanost dosáhla svého dna. Čekáme, že v dalších měsících míra nezaměstnanosti zamíří zpět k šesti procentům. V příštím roce by se pak měla pohybovat nad touto hranicí,“ uvedl Tomáš Vlk.

Zrovna nejrůžověji to nevypadá ani s regiony, kde bývá tradičně nezaměstnanost nejvyšší. I když v celorepublikovém průměru na jedno volné pracovní místo připadají dva nezaměstnaní, například v Mostě, Děčíně či Jeseníku je to více než deset uchazečů. Investoři totiž z drtivé většiny přicházejí do oblastí, kde je paradoxně nezaměstnanost nízká. Mezi vyvolené patří třeba střední či jižní Čechy. Zahraniční firmy totiž dávají přednost připraveným průmyslovým zónám a propracované infrastruktuře.

Určitou nadějí pro regiony s vyšší nezaměstnaností skýtají velké investice z posledních dvou let, jako je příchod automobilky Hyundai do Nošovic nebo příchod společnosti IPS Alpha a Hitachi do průmyslové zóny Triangle na Žatecku.

Rozdíly v regionech

„Rozdíly jsou ale tak velké, že se je zřejmě nikdy narovnat nepodaří. Převážná část nezaměstnaných v těchto okresech je bez práce dlouhodobě, mají nízkou kvalifikaci a jsou starší. Poptávka po těchto zaměstnancích většinou není tak vysoká,“ konstatuje Petr Dufek. Poměrně nebezpečné je do budoucna i zaměření investorů, kteří z převážné většiny podnikají v automobilovém průmyslu či elektrotechnice. Zvláště pak automobilismus je velmi citlivý.

Negativně na něj mohou dopadnout třeba ceny ropy, které se v posledním půlroce vydaly strmě vzhůru. Co se týče přílivu pracovní síly ze zahraničí, podle odborníků z něho nemusíme mít strach. Naopak, je to záchrana pro řadu odvětví, která by bez cizinců zkolabovala.
Jedná se například o stavebnictví, kde je v současnosti českých zedníků zoufalý nedostatek.

Jste ochotni za prací dojíždět nebo se dokonce přestěhovat? Hlasujte a diskutujte na www.denik.cz/nezamestnanost