Na Trutnovsku se naopak ve školách normy většinou dodržují. Židličky a okna má dnes podle požadovaných předpisů téměř každá škola. Ventilaci na WC už tolik ne. Zatím ji nestihli instalovat například ve škole Pilníkov a v Schulzových sadech ve Dvoře Králové. Větrají tam proto pomocí oken.

To, že zajistit potřebné normy, není zrovna lacinou záležitostí, mohou potvrdit někteří ředitelé škol. Například Roman Hásek ze ZŠ Komenského v Trutnově k problematice uvedl: „Naše škola byla kompletně rekonstruována v letech 2000 až 2003. Všechny požadavky byly splněny v rámci téhle obnovy, včetně předepsaného odvětrávání toalet. To, že je škola dnes moderním, evropským vzdělávacím zařízením, však přišlo řádově na miliony korun.“ Své zkušenosti s hygienickou kontrolou má například ředitel ZŠ Bratří Čapků v Úpici Martin Zakouřil. „Před pěti lety jsme si nechali zrekonstruovat kompletně veškeré toalety.

Na prvním stupni přišla obnova na 600 tisíc korun, na druhém stupni dokonce na milion. Teď jsme však měli kontrolu z hygieny a ta zjistila závady. Takže i když máme potřebné odvětrávání, chybí nám pisoáry na chlapeckých záchodech a pak výlevky pro uklízečky. Budeme to muset v příštím roce napravit. Představuje to investici kolem stovky tisíc korun. Na toaletách prvního stupně jsme museli instalovat teplou vodu za 70 tisíc,“ upozornil Zakouřil.
Hygienici přiznávají, že některé požadavky stanovené vyhláškou jim připadají příliš přísné. „Zrovna podtlakové odvětrávání záchodů mi přijde jako nadbytečné. Většina škol ho nemá a zdraví dětí tím nijak ohroženo není,“ myslí si Helena Štolbová z odboru hygieny dětí a dorostu z Krajské hygienické stanice v Praze.

Dodává, že hygienici se při kontrolách zpravidla zaměřují jen na nejzákladnější normy, jako je počet hygienických zařízení na počet žáků, prostor připadající na žáka, míru denního i umělého osvětlení a teplou vodu na záchodech. „Některé normy se kontrolují poměrně těžko. Týká se to například požadované velikosti lavic a židliček, protože žáci se ve třídě střídají a lavici tak využívá více dětí,“ vysvětluje Štolbová.

Skutečné sankce školám od hygieniků hrozí spíše teoreticky. V souvislosti s porušením vyhlášky zatím hygienici pokutu neudělili. Přestože vyhláška na první pohled vypadá poměrně přísně, je ve skutečnosti značně pružná. Hygienici totiž mohou udělit výjimku, pokud usoudí, že neohrožuje „veřejnou ochranu zdraví“. Tato možnost je v praxi využívána velmi často. Hlavně proto, že některé starší školy normy objektivně splnit nemohou.