VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE rozhovor - Ptali jste se Jaroslava Vetešky

Trutnov - V rozhovoru se můžete dovědět, proč píše zrovna o Jestřebích horách, kde bude trávit letošní vánoční svátky nebo kde v současné době pracuje.

15.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav VeteškaFoto: Archiv

Odpovězené otázky

Jméno:
Miroslav Krhánek
Otázka:
Měl bych možná hloupý dotaz: Ale proč vlastně píšete - baví Vás to - nebo je to spíše druhem přivýdělku…;-)
Odpověď:
Psaní bylo vždy můj velký koníček. V naší rodině všichni rádi četli, takže i já jsem od dětství hodně četl. Asi v patnácti letech jsem začal psát krátké povídky, pak básničky… To byla dobrá příprava pro můj další pracovní život, protože už v 19 letech jsem díky Vladimíru Kalábovi začal pracovat jako redaktor Krkonošských novin v Trutnově. Byla to pro mě obrovská výzva a šance. Na zaučování nebylo moc času, protože všichni kolegové redaktoři byli neustále velmi vytížení; za den musíte napsat několik článků, někam odjet do terénu, zpět do redakce k počítači, uzavřít denní vydání a tak stále dokola. Noviny vycházejí 6x týdně, tedy pro redaktory to je pracovní týden o šesti dnech… Vždy mi pomohli a poradili kolegové-redaktoři Jana Mudrová, Daniela Kobíková, Martin Šidlák a Alena Vetešková. Hodně mě naučili a připravili mě pro další profesní dráhu, tedy pro další psaní. Tři roky jsem se nakonec psaním živil jako redaktor-publicista. Jak je vidět, čtení a psaní jde ruku v ruce:-) Ale tyto aktivity, psaní regionální literatury, rozhodně nejsou výdělečnou záležitost, to mi věřte:-)
Jméno:
Barbora Osmíková
Otázka:
Dobrý den, měla bych nějaké - pro Vás možná zajímavé informace - kam se vlastně já (a i ostatní lidé) s nimi máme obrátit (na koho)…? Díky!
Odpověď:
Informace bereme, sem s nimi! :-) Obraťe se prosím nejlépe na úpickou knihovnu, kde vám zprostředkují kontakt na mě nebo na kolegu Marka Procházku, který za nás dva tyto aktivity "koordinuje" a jistě se s vámi rád spojí.
Jméno:
Marie, Batňovice
Otázka:
Učíte ještě?
Odpověď:
Ano, stále učím na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a teď nově budu přednášet i na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Jan Melichar
Otázka:
Dobrý den pane Veteško, zajímalo by mne, kdo a jakým způsobem Vás při vydávání této pro region velice záslužné a přínosné literatury podporuje? Podílí se na tom nějak i jednotlivá města a obce, nebo třeba Svazek obcí Jestřebích hor??? Na shledanou.
Odpověď:
Dobrý den, spíše mě podporují jednotlivci:-) Lidé, kteří jsou nadšení, obětují se pro regionální práci, mají rádi historii. S institucemi je to vždy horší. Podpora prvních dvou knih spočívala v odkoupení části nákladu, což nám také moc pomohlo. Aktivní v tomto směru jsou např. Malé Svatoňovice, ale i Úpice se snaží, bývalý starosta ing. Peterka projekty vždy podporoval, stejně jako tajemník Bc. Cabadaj. Doufám, že ve stejných stopách půjde i současné vedení úpické radnice, protože bez podpory obcí jsou takovéto aktivity velmi složité a náročné.
Jméno:
VLASTA OD DRUŽBY
Otázka:
AHOL JARDO JAK SE MÁŠ JAK ŽIJEŠ DLOUHO JSEM TĚ UŽ NEVIDĚL.
Odpověď:
Ahoj Vlasto, děkuji, mám se skvěle… Mám novou práci a pracuji na nových věcech, takže se nenudím. Jen mám málo času jezdit domů… Ozvu se na Vánoce, ahoj!!!
Jméno:
Berešová, Trutnov
Otázka:
Proč jste odešel do Prahy?
Odpověď:
Chtěl jsem studovat vysokou školu. Takže jsem vlastně odešel za studii. A teď se vracím, abych svému rodnému kraji, místu, kde jsem se narodil a strávil mnoho bezstarostných a krásných let, splatil jakýsi pomyslný "dluh". Úpicko a Jestřebí hory jsou jedinečné místo pro poznávání přírody, historie a kulturních tradic, náš kraj má úžasné kouzlo. Z každého koutu dýchá zvláštní, příjemná atmosféra… prolnutá tradicemi a dobrými lidmi, kteří se z bídy vymanili tvrdou prací… Praha je v tomto ohledu jiná.
Jméno:
Pepa Sýč
Otázka:
co je na tom pravdy, že jste skončil na Nejvyšším kontrolním úřadu? a kde teď teda pracujete? dík
Odpověď:
Ano, na NKÚ již nepracuji. Když jsem na NKÚ začínal, byla jiná doba. Demokracie a společenské hodnoty se teprve rozvíjely, kontrolní mechanismy se nastavovaly a měnily se principy fungování… Začínal jsem na NKÚ v roce 1995. NKÚ fungoval teprve dva roky, rozhodně tam byla jiná atmosféra než třeba dnes. V životě máte mnohdy na vybranou: buď zůstat a přizpůsobit se, nebo se pokusit o kvalitativní změnu nebo odejít jinam… což jsem udělal a jsem rád. Opět se mi potvrdilo, že vše špatné je pro něco dobré… Ale tento úřad byl pro mě rozhodně skvělou školou a životní zkušeností! Nyní pracuji na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Zdeněk Procházka
Otázka:
Dobrý den pane doktore, rád bych věděl, jakou další publikaci o našem regionu připravujete, resp. čím konkrétně se v ní budete zabývat a kdy se na ní již můžeme těšit…?!
Odpověď:
Rád bych uzavřel dílko třetí publikací. S kolegou Markem Procházkou pracujeme na knize, která má název Život pod Jestřebími horami. Chceme text do roka odevzdal nakladatelství.
Jméno:
Bareška
Otázka:
Dobrý den, pane Veteško, vím, že hodně cestujete, chtěla bych se zeptat, kde Vás nejvíce okouzlila příroda, co jste v ní viděl do této chvíle nejzajímavějšího. Přímo úchvatného. děkuji, s pozdravem Bareška
Odpověď:
Zdravím, Bareško:-) Moc se mi líbilo v Peru, na Machu Pichu, ale i na tajuplných obrazcích v Nasce. Cesta Inků je opravdu jedinečná…
Jméno:
Pavlína Čeňková - Trutnov

Otázka:
Máte čas ještě na nějaké koníčky, krom psaní a cestování? díky
Odpověď:
Ještě "chalupařím" na jihu Čech, u Jindřichova Hradce. Starám se o ovocný sad a zahradu. Je to příjemná relaxace… také rád chodím do lesa, na houby i na procházky…
Jméno:
Martina Šálová

Otázka:
Jak sháníte historické dokumenty do svých publikací? Jak dlouho tak pracujete na svých publikacích, než je vydáte?
Odpověď:
Nejčastěji dokumenty a obrazové materiály hledám v archivech, muzeích a u místních pamětníků a sběratelů. Na knize pracuji dva až tři roky.
Jméno:
Olga Pásková
Otázka:
Je fajn, že taky něco vychází o našem kraji. Ty vaše knížku aspoň nejsou tak drahý jako ostatní. kupujou to lidi?
Odpověď:
Snažili jsme se cenu "přizpůsobit" našemu regionu. Nakladatel Jiří Stegbauer opravdu chtěl, aby knihy byly cenově dostupné, což se myslím podařilo. První knížka, Úpicko tenkrát a dnes je vyprodaná, Tváře Jestřebích hor je ještě k dispozici…
Jméno:
J. Mareček, Radvanice
Otázka:
Dobrý den,rád prý cestujete. V jaké zemi a proč se vám nejvíce líbilo, kam byste se chtěl podívat?
Odpověď:
Cestování je můj velký koníček. Nejvíce mě oslovila jižní a střední Amerika, např. Mexiko, Peru a Belize.
Jméno:
Hana
Otázka:
Chtěla bych se pana spisovatele Vetešky zeptat, zda se chystá napsat i knihu jiného námětu, než o našem regionu? Děkuji
Odpověď:
Ano, právě je v tisku v nakladatelství Grada publikace Kompetence ve vzdělávání.
Jméno:
Pavlína Procházková
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se pana spisovatele zeptat, jaká je jeho nejoblíbenější kniha…? Děkuji.
Odpověď:
No, teď to jsou spíše odborné publikace:-) Z beletrie rád čtu detektivky, ale i romány, např. od Umberta Eccao, M. Waltariho, D. Browna, z klasiky mám rád K. Čapka…
Jméno:
Jiřina Nováčková
Otázka:
Sněžné dopoledne přeji. Jeden kulturní dotaz: Myslíte, že je dobré postavit v Trutnově divadlo nebo jste proti tomu? děkuji za odpověď
Odpověď:
Děkuji za sněžné dopoledne. Omlouvám se, ale o projektu divadla v Trutnově moc nevím. Divadlo jako takové mám rád, několik let jsem hrál v úpickém souboru, takže mít novou budovu divadla v regionu je jistě skvělé!
Jméno:
Monika Zárubová
Otázka:
Dobrý den, slyšela jsem, že nyní pracujete na Univerzitě J. A. Komenského v Praze? Co tam děláte? Baví Vás to tam?
Odpověď:
Ano, pracuji v Institutu pro výzkum regionálního rozvoje Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Institut působí v oblasti výzkumu a inovací přispívajících k rozvoji regionů České republiky. Posláním institutu je především zpracování koncepce výzkumu a inovací v oblasti regionálního rozvoje s důrazem na rozvoj lidských zdrojů a provádění vlastního výzkumu v oblasti regionálního rozvoje. Vede mě „můj“ bývalý děkan FF UK, doc. Petr Kolář, což je pro mě obrovská výzva a zároveň šance pracovat v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví, tedy andragogika. Rektor doc. Luboš Chaloupka (spolu s kolegy) vybudoval/i první českou soukromou univerzitu, která se stala prestižní vzdělávací institucí s mezinárodními kontakty a velmi dobrým pedagogickým a vědeckým potenciálem růstu. A podílet se na takových aktivitách a činnostech mě vždy bavilo, stejně jako před lety „budovat“ kontrolu pod vedením prezidenta NKÚ JUDr. Lubomíra Voleníka.
Jméno:
Róbert M., Radeč
Otázka:
Zdravim. Hodláte letošní vánoční svátky a novej rok strávit na Úpicku nebo někde jinde a jak?
Odpověď:
Dobrý den. Letošní Vánoce a první krok do nového roku strávím a oslavím v jižních Čechách.
Jméno:
Pavel Marhoul
Otázka:
Dobrý den, můžu vědět proč píšete právě o regionu Jestřebích hor? díky
Odpověď:
Je to kraj mého dětství, rád se sem stále vracím, i když už žiju v Praze. Jestřebí hory mám rád a rád poznávám historii místa, kde žili moji předci.
Jméno:
Petr Dukla

Otázka:
Myslíte si, že vaše publikační práce přispěla třeba ke změně myšlení lidí v tomto regionu?
Odpověď:
Zdravím, pane Duklo! Myslím, že do jisté míry pozitivně ovlivnila vnímání regionálních tradic a hodnot, ale i vztah a postoj k minulosti, k regionálním dějinám. Právě díky regionální literatuře a kulturním aktivitám lidé poznávají svůj kraj, svůj domov, sebe sami. Mají možnost vidět v souvislostech filozofii, historii, sociologii, psychologii, ale i geologii, biologii a ekonomii. Je to taková příjemná a nenucená forma vzdělávání a učení. A učit se můžeme kdykoliv a kdekoliv. Není až tak důležité, kolik let komu je, důležitější je, že lidé sami dojdou k tomu, že na sobě chtějí pracovat. Mají motivaci, chuť a možnosti něco vytvářet a na něčem novém či pěkném se podílet. Je to jakýsi návrat ke kořenům, k soudružnosti a ke kulturním hodnotám moderní demokratické společnosti. Moje „teorie“ se opírá i o říjnový seminář, který se uskutečnil na Dřevěnce v Úpici, kde ji potvrdil i profesor Vladimír Wolf z Univerzity Hradec Králové.
15.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Dělník hlavní stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DĚLNÍK HLAVNÍ STAVEBNÍ VÝROBY, Podmínkou je výuční list, zdravotní způsobilost k práci ve výškách, ochota pracovat, ochota cestovat za prací na stavby v zakázkách firmy. Cestování na stavby zajišťujeme vlastní dopravou firemními automobily. V případě delší pracovní cesty požadujeme ubytování v místě stavby. Ubytování je hrazeno zaměstnavatelem. , Zaměstnanecké výhody: poskytujeme ošacení, příspěvek na stravování, ubytování v rámci pracovních cest, další dovolenou v délce jednoho týdne při čerpání v zimním období, příspěvek na penzijní spoření dle odpracovaných let a věku zaměstnance., Zaměstnavatel má také zájem o občany z jiného státu Evropské unie.. Pracoviště: Bak stavební společnost, a.s., Vodní, č.p. 177, 541 01 Trutnov 1. Informace: Juliana Trojanová, +420 499 800 202.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Gumař - pracovník finalizace, vulkanizace. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: GUMAŘ - pracovník finalizace, vulkanizace, Požadujeme: fyzickou zdatnost, zručnost, pečlivost, Pracoviště montáže hadic, pracoviště vulkanizace., Nabízíme: příspěvek na penzijní spoření, podpora volnočasových aktivit, týden dovolené navíc, Tel. i osobní kontakt možný od 7.00 - 15.00 hod.. Pracoviště: Avon automotive a.s., 543 72 Rudník u Vrchlabí. Informace: Irena Brožková, +420 499 407 218.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič vnitrostátní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ VNITROSTÁTNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY - pro rozvoz pravidelné linky, vozidlo DAF XF 105, velká kabina, návěs, plachta, vše ve velice dobrém stavu, tahač vybaven LCD televizí, mikrovlnkou atd. , jezdí se zásadně dle aetru, parkování po dohodě doma možné, Požadujeme: dobré vystupování, slušnost, čistotu ve voze. Pracoviště: Jan svědiroh, 544 72 Bílá Třemešná. Informace: Jan Svědiroh, +420 739 635 304.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 22 000 Kč

Lékaři specialisté Lékař - ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LÉKAŘ - KA , Požadujeme: , -vzdělání v příslušném oboru - všeobecné lékařství (u absolventů), -osvědčení o spec. způsobilosti v oboru RFM, -atestace v oboru pediatrie, interny, chirurgie, neurologie nebo ortopedie, -profesionální a proklientské chování, -odpovědnost, flexibilita, ochota učit se novým věcem, -znalost AJ, případně NJ, RJ , Nabízíme: , -trvalý pracovní poměr u zavedené perspektivní společnosti s dlouhou tradicí v oboru, -motivující mzdové podmínky a zaměstnanecké benefity, -předatestační příprava, -možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu hrazené zaměstnavatelem, -práce na výjimečném pracovišti v rámci ČR a, spolupráce s dalšími odbornými pracovišti v ČR, -možnost aktivní i pasivní účasti na konferencích, seminářích, možnost individuálních odborných stáží v našich partnerských zdravotnických zařízeních, -na našem pracovišti je samozřejmostí každoroční multioborové třídenní sympozium, pravidelné pořádání odborných seminářů a přednášek s účastí špičkových odborníků., -můžete se podílet na využívání nových RHB metodik a směrů, např. zavádění robotické rehabilitace, účast na plánované studii v rámci testování unikátního přístrojového vybavení ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství UK Praha., -5 týdnů dovolené na zotavenou, -možnost přidělení služebního bytu ve známém lyžařském středisku, -možnost získání jednorázového příspěvku na stěhování a vybavení bytu. , Náborový příspěvek 100.000,-Kč.( pro samostatně pracujícího lékaře s atestací, 30000,-Kč pro lékaře pracujícího pod dozorem., Nástup možný ihned případně dle dohody. , Pokud Vás nabídka oslovila a splňujete-li naše požadavky, kontaktujte nás prosím, a zašlete nám Váš strukturovaný životopis a motivační dopis na email: vasil.janko@janskelazne.com,radka.jonova@janskelazne.com, Kontakt : MUDr. Vasil Janko + 420 739658119, Radka Jónová + 420 499 860 118, +420 739 421 970., Výši mzdy upřesní zaměstnavatel při osobním jednání.. Pracoviště: Státní léčebné lázně s.p., náměstí Svobody, č.p. 272, 542 25 Janské Lázně. Informace: Nela Ouředníková, +420 499 860 120,123.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dmitrij Andrejevič Praskilevič přijel do Trutnova autem z Moskvy. Trvalo mu to 24 hodin.
28

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

OBRAZEM: Z kopce sviští závratnou rychlostí

Chucelna /FOTO/ - Závod světového poháru v downhillovém skateboardingu, Kozákov Challenge, pokračoval 20. července na kopci Kozákov u obce Chuchelna na Semilsku.

Za výrobu dětské pornografie dostal šest let

Hradec Králové - Šestiletý trest vězení v pátek krajský soud udělil Pavlu Rohelovi, který podle obžaloby na Náchodsku vyráběl a prodával dětskou pornografii.

Kuks žije muzikou. Zazní tam například předehra k opeře

Kuks – Hudební léto Kuks je v plném proudu. Třetí koncert mezinárodního festivalu nabídne v sobotu od 18 hodin přední české komorní seskupení – dechové kvinteto Belfiato Quintet.

OBRAZEM: Čtvrteční noc byla divoká, plná sexuálního sadismu

Trutnov - Když extrém, tak na plný koule. Doslova. Trutnovský hudební festival Obscene Extreme zažil divokou čtvrteční noc, naplněnou sexuálním sadismem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT