VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE rozhovor - Ptali jste se Jaroslava Vetešky

Trutnov - V rozhovoru se můžete dovědět, proč píše zrovna o Jestřebích horách, kde bude trávit letošní vánoční svátky nebo kde v současné době pracuje.

15.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav VeteškaFoto: Archiv

Odpovězené otázky

Jméno:
Miroslav Krhánek
Otázka:
Měl bych možná hloupý dotaz: Ale proč vlastně píšete - baví Vás to - nebo je to spíše druhem přivýdělku…;-)
Odpověď:
Psaní bylo vždy můj velký koníček. V naší rodině všichni rádi četli, takže i já jsem od dětství hodně četl. Asi v patnácti letech jsem začal psát krátké povídky, pak básničky… To byla dobrá příprava pro můj další pracovní život, protože už v 19 letech jsem díky Vladimíru Kalábovi začal pracovat jako redaktor Krkonošských novin v Trutnově. Byla to pro mě obrovská výzva a šance. Na zaučování nebylo moc času, protože všichni kolegové redaktoři byli neustále velmi vytížení; za den musíte napsat několik článků, někam odjet do terénu, zpět do redakce k počítači, uzavřít denní vydání a tak stále dokola. Noviny vycházejí 6x týdně, tedy pro redaktory to je pracovní týden o šesti dnech… Vždy mi pomohli a poradili kolegové-redaktoři Jana Mudrová, Daniela Kobíková, Martin Šidlák a Alena Vetešková. Hodně mě naučili a připravili mě pro další profesní dráhu, tedy pro další psaní. Tři roky jsem se nakonec psaním živil jako redaktor-publicista. Jak je vidět, čtení a psaní jde ruku v ruce:-) Ale tyto aktivity, psaní regionální literatury, rozhodně nejsou výdělečnou záležitost, to mi věřte:-)
Jméno:
Barbora Osmíková
Otázka:
Dobrý den, měla bych nějaké - pro Vás možná zajímavé informace - kam se vlastně já (a i ostatní lidé) s nimi máme obrátit (na koho)…? Díky!
Odpověď:
Informace bereme, sem s nimi! :-) Obraťe se prosím nejlépe na úpickou knihovnu, kde vám zprostředkují kontakt na mě nebo na kolegu Marka Procházku, který za nás dva tyto aktivity "koordinuje" a jistě se s vámi rád spojí.
Jméno:
Marie, Batňovice
Otázka:
Učíte ještě?
Odpověď:
Ano, stále učím na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a teď nově budu přednášet i na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Jan Melichar
Otázka:
Dobrý den pane Veteško, zajímalo by mne, kdo a jakým způsobem Vás při vydávání této pro region velice záslužné a přínosné literatury podporuje? Podílí se na tom nějak i jednotlivá města a obce, nebo třeba Svazek obcí Jestřebích hor??? Na shledanou.
Odpověď:
Dobrý den, spíše mě podporují jednotlivci:-) Lidé, kteří jsou nadšení, obětují se pro regionální práci, mají rádi historii. S institucemi je to vždy horší. Podpora prvních dvou knih spočívala v odkoupení části nákladu, což nám také moc pomohlo. Aktivní v tomto směru jsou např. Malé Svatoňovice, ale i Úpice se snaží, bývalý starosta ing. Peterka projekty vždy podporoval, stejně jako tajemník Bc. Cabadaj. Doufám, že ve stejných stopách půjde i současné vedení úpické radnice, protože bez podpory obcí jsou takovéto aktivity velmi složité a náročné.
Jméno:
VLASTA OD DRUŽBY
Otázka:
AHOL JARDO JAK SE MÁŠ JAK ŽIJEŠ DLOUHO JSEM TĚ UŽ NEVIDĚL.
Odpověď:
Ahoj Vlasto, děkuji, mám se skvěle… Mám novou práci a pracuji na nových věcech, takže se nenudím. Jen mám málo času jezdit domů… Ozvu se na Vánoce, ahoj!!!
Jméno:
Berešová, Trutnov
Otázka:
Proč jste odešel do Prahy?
Odpověď:
Chtěl jsem studovat vysokou školu. Takže jsem vlastně odešel za studii. A teď se vracím, abych svému rodnému kraji, místu, kde jsem se narodil a strávil mnoho bezstarostných a krásných let, splatil jakýsi pomyslný "dluh". Úpicko a Jestřebí hory jsou jedinečné místo pro poznávání přírody, historie a kulturních tradic, náš kraj má úžasné kouzlo. Z každého koutu dýchá zvláštní, příjemná atmosféra… prolnutá tradicemi a dobrými lidmi, kteří se z bídy vymanili tvrdou prací… Praha je v tomto ohledu jiná.
Jméno:
Pepa Sýč
Otázka:
co je na tom pravdy, že jste skončil na Nejvyšším kontrolním úřadu? a kde teď teda pracujete? dík
Odpověď:
Ano, na NKÚ již nepracuji. Když jsem na NKÚ začínal, byla jiná doba. Demokracie a společenské hodnoty se teprve rozvíjely, kontrolní mechanismy se nastavovaly a měnily se principy fungování… Začínal jsem na NKÚ v roce 1995. NKÚ fungoval teprve dva roky, rozhodně tam byla jiná atmosféra než třeba dnes. V životě máte mnohdy na vybranou: buď zůstat a přizpůsobit se, nebo se pokusit o kvalitativní změnu nebo odejít jinam… což jsem udělal a jsem rád. Opět se mi potvrdilo, že vše špatné je pro něco dobré… Ale tento úřad byl pro mě rozhodně skvělou školou a životní zkušeností! Nyní pracuji na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Zdeněk Procházka
Otázka:
Dobrý den pane doktore, rád bych věděl, jakou další publikaci o našem regionu připravujete, resp. čím konkrétně se v ní budete zabývat a kdy se na ní již můžeme těšit…?!
Odpověď:
Rád bych uzavřel dílko třetí publikací. S kolegou Markem Procházkou pracujeme na knize, která má název Život pod Jestřebími horami. Chceme text do roka odevzdal nakladatelství.
Jméno:
Bareška
Otázka:
Dobrý den, pane Veteško, vím, že hodně cestujete, chtěla bych se zeptat, kde Vás nejvíce okouzlila příroda, co jste v ní viděl do této chvíle nejzajímavějšího. Přímo úchvatného. děkuji, s pozdravem Bareška
Odpověď:
Zdravím, Bareško:-) Moc se mi líbilo v Peru, na Machu Pichu, ale i na tajuplných obrazcích v Nasce. Cesta Inků je opravdu jedinečná…
Jméno:
Pavlína Čeňková - Trutnov

Otázka:
Máte čas ještě na nějaké koníčky, krom psaní a cestování? díky
Odpověď:
Ještě "chalupařím" na jihu Čech, u Jindřichova Hradce. Starám se o ovocný sad a zahradu. Je to příjemná relaxace… také rád chodím do lesa, na houby i na procházky…
Jméno:
Martina Šálová

Otázka:
Jak sháníte historické dokumenty do svých publikací? Jak dlouho tak pracujete na svých publikacích, než je vydáte?
Odpověď:
Nejčastěji dokumenty a obrazové materiály hledám v archivech, muzeích a u místních pamětníků a sběratelů. Na knize pracuji dva až tři roky.
Jméno:
Olga Pásková
Otázka:
Je fajn, že taky něco vychází o našem kraji. Ty vaše knížku aspoň nejsou tak drahý jako ostatní. kupujou to lidi?
Odpověď:
Snažili jsme se cenu "přizpůsobit" našemu regionu. Nakladatel Jiří Stegbauer opravdu chtěl, aby knihy byly cenově dostupné, což se myslím podařilo. První knížka, Úpicko tenkrát a dnes je vyprodaná, Tváře Jestřebích hor je ještě k dispozici…
Jméno:
J. Mareček, Radvanice
Otázka:
Dobrý den,rád prý cestujete. V jaké zemi a proč se vám nejvíce líbilo, kam byste se chtěl podívat?
Odpověď:
Cestování je můj velký koníček. Nejvíce mě oslovila jižní a střední Amerika, např. Mexiko, Peru a Belize.
Jméno:
Hana
Otázka:
Chtěla bych se pana spisovatele Vetešky zeptat, zda se chystá napsat i knihu jiného námětu, než o našem regionu? Děkuji
Odpověď:
Ano, právě je v tisku v nakladatelství Grada publikace Kompetence ve vzdělávání.
Jméno:
Pavlína Procházková
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se pana spisovatele zeptat, jaká je jeho nejoblíbenější kniha…? Děkuji.
Odpověď:
No, teď to jsou spíše odborné publikace:-) Z beletrie rád čtu detektivky, ale i romány, např. od Umberta Eccao, M. Waltariho, D. Browna, z klasiky mám rád K. Čapka…
Jméno:
Jiřina Nováčková
Otázka:
Sněžné dopoledne přeji. Jeden kulturní dotaz: Myslíte, že je dobré postavit v Trutnově divadlo nebo jste proti tomu? děkuji za odpověď
Odpověď:
Děkuji za sněžné dopoledne. Omlouvám se, ale o projektu divadla v Trutnově moc nevím. Divadlo jako takové mám rád, několik let jsem hrál v úpickém souboru, takže mít novou budovu divadla v regionu je jistě skvělé!
Jméno:
Monika Zárubová
Otázka:
Dobrý den, slyšela jsem, že nyní pracujete na Univerzitě J. A. Komenského v Praze? Co tam děláte? Baví Vás to tam?
Odpověď:
Ano, pracuji v Institutu pro výzkum regionálního rozvoje Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Institut působí v oblasti výzkumu a inovací přispívajících k rozvoji regionů České republiky. Posláním institutu je především zpracování koncepce výzkumu a inovací v oblasti regionálního rozvoje s důrazem na rozvoj lidských zdrojů a provádění vlastního výzkumu v oblasti regionálního rozvoje. Vede mě „můj“ bývalý děkan FF UK, doc. Petr Kolář, což je pro mě obrovská výzva a zároveň šance pracovat v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví, tedy andragogika. Rektor doc. Luboš Chaloupka (spolu s kolegy) vybudoval/i první českou soukromou univerzitu, která se stala prestižní vzdělávací institucí s mezinárodními kontakty a velmi dobrým pedagogickým a vědeckým potenciálem růstu. A podílet se na takových aktivitách a činnostech mě vždy bavilo, stejně jako před lety „budovat“ kontrolu pod vedením prezidenta NKÚ JUDr. Lubomíra Voleníka.
Jméno:
Róbert M., Radeč
Otázka:
Zdravim. Hodláte letošní vánoční svátky a novej rok strávit na Úpicku nebo někde jinde a jak?
Odpověď:
Dobrý den. Letošní Vánoce a první krok do nového roku strávím a oslavím v jižních Čechách.
Jméno:
Pavel Marhoul
Otázka:
Dobrý den, můžu vědět proč píšete právě o regionu Jestřebích hor? díky
Odpověď:
Je to kraj mého dětství, rád se sem stále vracím, i když už žiju v Praze. Jestřebí hory mám rád a rád poznávám historii místa, kde žili moji předci.
Jméno:
Petr Dukla

Otázka:
Myslíte si, že vaše publikační práce přispěla třeba ke změně myšlení lidí v tomto regionu?
Odpověď:
Zdravím, pane Duklo! Myslím, že do jisté míry pozitivně ovlivnila vnímání regionálních tradic a hodnot, ale i vztah a postoj k minulosti, k regionálním dějinám. Právě díky regionální literatuře a kulturním aktivitám lidé poznávají svůj kraj, svůj domov, sebe sami. Mají možnost vidět v souvislostech filozofii, historii, sociologii, psychologii, ale i geologii, biologii a ekonomii. Je to taková příjemná a nenucená forma vzdělávání a učení. A učit se můžeme kdykoliv a kdekoliv. Není až tak důležité, kolik let komu je, důležitější je, že lidé sami dojdou k tomu, že na sobě chtějí pracovat. Mají motivaci, chuť a možnosti něco vytvářet a na něčem novém či pěkném se podílet. Je to jakýsi návrat ke kořenům, k soudružnosti a ke kulturním hodnotám moderní demokratické společnosti. Moje „teorie“ se opírá i o říjnový seminář, který se uskutečnil na Dřevěnce v Úpici, kde ji potvrdil i profesor Vladimír Wolf z Univerzity Hradec Králové.
15.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci, servírky a barmani ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v restauračním provozu nebo vyučení v oboru nutné. Znalost NJ na základní restaurační úrovni., Dobrý vztah k dětem - jsme hotel pro rodiny s dětmi. Obsluha hostů v hotelové restauraci., , prac. poměr na dobu určitou od 5.1.2018 do 15.3. 2018, prac. poměr na dobu neurčitou od 15.3. 2018., , Ubytování v době turnusu, stravování, možnost použití wellness a sportovního vybavení zdarma. Premie dle obratu. Příjemný stabilizovaný kolektiv zaměstnanců., , kontakt: osobně, e-mailem, telefonicky v pracovní době. Pracoviště: Hotel bára s.r.o. benecko, 512 37 Benecko. Informace: Jetmarová, +420 777 304 109.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 23 800 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/-ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/-ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB, - Požadujeme: vzdělání SPŠ stav.nebo VŠ obor dopravní stavby, ŘP sk. B, samostatnost, flexibilita, spolehlivost, organizační a komunikační schopnosti , - Náplň práce: Příprava staveb: Připravuje investiční záměry, zajišťuje projektovou dokumentaci dle platných předpisů, průzkum, diagnostiku, majet. přípravu staveb (správní řízení, výkupy pozemků, vlastnictví nemovitostí), povolení staveb dle stavebního a silničního zákona. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., • Realizace staveb: Zajišťuje výkon technického dozoru u siln. staveb, kontroluje jakost, odpovídá za převzetí prací. Zajišťuje užívání stavby dle zákona, majetkové vypořádání, podklady pro realizaci dotačních titulů. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Sleduje stavbu v záruční době. , - Nabízíme: mzda Kč 23.800,- (+ ohodnocení formou měsíčních prémií a pololetních odměn, roční průměrná mzda Kč 380.000,--), - Životopisy zasílejte na adresu: marie.souckova@uskhk.eu. Do předmětu uveďte "technik PRS TU". Úplné znění inzerátu naleznete na www.uskhk.eu. Účastí ve výběrovém řízení uchazeč bere na vědomí skutečnost, že oprávněným zájmem společnosti je uchovat si poskytnuté osobní údaje uchazeče po dobu 1 roku po skončení výběrového řízení za účelem právní ochrany a případného oslovení uchazeče v dalším výběrovém řízení.. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s. - pracoviště trutnov, Sportovní, č.p. 508, 541 03 Trutnov 3. Informace: , .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pracovník - ce úklidu a v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK - CE ÚKLIDU A V KUCHYNI, Základní předpoklady: samostatnost, trestní bezúhonnost, loajalita a flexibilita, připravenost uplatňovat a dodržovat při úklidu a péči o prostory ekologicky šetrný provoz, Dále vítáno: , -praxe v ubytovacím a stravovacím provozu, - schopnost podílu na přípravě pokrmů v kuchyni, Charakter práce: , - hlavní náplní práce je úklid a péče o ubytovací, výukové a kancelářské prostory (vnitřní i venkovní), pomoc s přípravou pokrmů pro frekventanty našich seminářů, zejména pak pro žáky základních a středních škol, i pro další hosty našeho ubytovacího zařízení. , -dbáme na ekologický provoz a šetrné nakládání se svěřenými surovinami a materiálem. , Nabízíme:, - nástupní hrubá mzda dle dosaženého vzdělání a praxe 12 500- 14 500 Kč měsíčně na celý úvazek + po zapracování osobní ohodnocení , - rozmanitou a smysluplnou práci v atraktivním prostředí východních Krkonoš, v dynamickém kolektivu převážně mladých nadšených lidí, ve stabilní neziskové organizaci, která má za sebou dlouhou historii., - možnost dalšího vzdělávání v oblasti ekologicky šetrného provozu. , - možnost aktivně se podílet na nových projektech SEVERu, účastnit se vzdělávacích a kulturních akcí organizace, - možnost zvýhodněného zaměstnaneckého stravování , Pozice je vypisována jako činnost na plný nebo částečný úvazek., Strukturovaný životopis zasílejte co nejdříve na e-mail eva.lucanova@ekologickavychova.cz, případně na adresu: Eva Lučanová, Středisko ekologické výchovy SEVER, Horská 175, Horní Maršov, 542 26. Na případné dotazy vám rádi odpovíme na uvedené e-mailové adrese, případně na tel. 739 203 201. Pracoviště: Středisko ekologické výchovy sever horní maršov, o.p.s., Horská, č.p. 175, 542 26 Horní Maršov. Informace: Eva Lučanová, +420 739 203 201.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 35 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ - KA - vyuč. v oboru, schopnost samostatné práce, ubytování zajištěno. Pracoviště: Jiří holeček - bouda pod sněžkou, 542 21 Pec pod Sněžkou. Informace: Jiří Holeček, +420 603 429 509.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka z našeho regionu
11

Právě jsme se narodili - duben 2018

Ilustrační foto

Dům pod Jasanem se otevírá dětem z mateřských škol

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Podkrkonoší plánuje zaskočit lídry krajských soutěží

Trutnov, Pojizeří - Lídrům všech tří krajských soutěží královéhradeckého regionu se o víkendu postaví reprezentanti Podkrkonoší.

Zručné pracovníky hledají už ve škole

Trutnov - Už více než desetiletí si podnikatel Rudolf Kasper pomáhá vychovávat mladé pracovníky. Jeho firma i letos specializovanému praktickému pracovišti Střední průmyslové školy Trutnov věnovala 200 tisíc korun. Díky finančním darům škola může rozvíjet potenciál studentů.

Projekt Ukrajina už přivede do kraje jen sestry

Královéhradecko - V rámci projektu Ukrajina už do nemocnic další lékaři nepřijdou. Kraj však stále počítá s příchodem ukrajinských sester.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT