Odpovězené otázky

Jméno:
Miroslav Krhánek
Otázka:
Měl bych možná hloupý dotaz: Ale proč vlastně píšete - baví Vás to - nebo je to spíše druhem přivýdělku…;-)
Odpověď:
Psaní bylo vždy můj velký koníček. V naší rodině všichni rádi četli, takže i já jsem od dětství hodně četl. Asi v patnácti letech jsem začal psát krátké povídky, pak básničky… To byla dobrá příprava pro můj další pracovní život, protože už v 19 letech jsem díky Vladimíru Kalábovi začal pracovat jako redaktor Krkonošských novin v Trutnově. Byla to pro mě obrovská výzva a šance. Na zaučování nebylo moc času, protože všichni kolegové redaktoři byli neustále velmi vytížení; za den musíte napsat několik článků, někam odjet do terénu, zpět do redakce k počítači, uzavřít denní vydání a tak stále dokola. Noviny vycházejí 6x týdně, tedy pro redaktory to je pracovní týden o šesti dnech… Vždy mi pomohli a poradili kolegové-redaktoři Jana Mudrová, Daniela Kobíková, Martin Šidlák a Alena Vetešková. Hodně mě naučili a připravili mě pro další profesní dráhu, tedy pro další psaní. Tři roky jsem se nakonec psaním živil jako redaktor-publicista. Jak je vidět, čtení a psaní jde ruku v ruce:-) Ale tyto aktivity, psaní regionální literatury, rozhodně nejsou výdělečnou záležitost, to mi věřte:-)
Jméno:
Barbora Osmíková
Otázka:
Dobrý den, měla bych nějaké - pro Vás možná zajímavé informace - kam se vlastně já (a i ostatní lidé) s nimi máme obrátit (na koho)…? Díky!
Odpověď:
Informace bereme, sem s nimi! :-) Obraťe se prosím nejlépe na úpickou knihovnu, kde vám zprostředkují kontakt na mě nebo na kolegu Marka Procházku, který za nás dva tyto aktivity "koordinuje" a jistě se s vámi rád spojí.
Jméno:
Marie, Batňovice
Otázka:
Učíte ještě?
Odpověď:
Ano, stále učím na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a teď nově budu přednášet i na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Jan Melichar
Otázka:
Dobrý den pane Veteško, zajímalo by mne, kdo a jakým způsobem Vás při vydávání této pro region velice záslužné a přínosné literatury podporuje? Podílí se na tom nějak i jednotlivá města a obce, nebo třeba Svazek obcí Jestřebích hor??? Na shledanou.
Odpověď:
Dobrý den, spíše mě podporují jednotlivci:-) Lidé, kteří jsou nadšení, obětují se pro regionální práci, mají rádi historii. S institucemi je to vždy horší. Podpora prvních dvou knih spočívala v odkoupení části nákladu, což nám také moc pomohlo. Aktivní v tomto směru jsou např. Malé Svatoňovice, ale i Úpice se snaží, bývalý starosta ing. Peterka projekty vždy podporoval, stejně jako tajemník Bc. Cabadaj. Doufám, že ve stejných stopách půjde i současné vedení úpické radnice, protože bez podpory obcí jsou takovéto aktivity velmi složité a náročné.
Jméno:
VLASTA OD DRUŽBY
Otázka:
AHOL JARDO JAK SE MÁŠ JAK ŽIJEŠ DLOUHO JSEM TĚ UŽ NEVIDĚL.
Odpověď:
Ahoj Vlasto, děkuji, mám se skvěle… Mám novou práci a pracuji na nových věcech, takže se nenudím. Jen mám málo času jezdit domů… Ozvu se na Vánoce, ahoj!!!
Jméno:
Berešová, Trutnov
Otázka:
Proč jste odešel do Prahy?
Odpověď:
Chtěl jsem studovat vysokou školu. Takže jsem vlastně odešel za studii. A teď se vracím, abych svému rodnému kraji, místu, kde jsem se narodil a strávil mnoho bezstarostných a krásných let, splatil jakýsi pomyslný "dluh". Úpicko a Jestřebí hory jsou jedinečné místo pro poznávání přírody, historie a kulturních tradic, náš kraj má úžasné kouzlo. Z každého koutu dýchá zvláštní, příjemná atmosféra… prolnutá tradicemi a dobrými lidmi, kteří se z bídy vymanili tvrdou prací… Praha je v tomto ohledu jiná.
Jméno:
Pepa Sýč
Otázka:
co je na tom pravdy, že jste skončil na Nejvyšším kontrolním úřadu? a kde teď teda pracujete? dík
Odpověď:
Ano, na NKÚ již nepracuji. Když jsem na NKÚ začínal, byla jiná doba. Demokracie a společenské hodnoty se teprve rozvíjely, kontrolní mechanismy se nastavovaly a měnily se principy fungování… Začínal jsem na NKÚ v roce 1995. NKÚ fungoval teprve dva roky, rozhodně tam byla jiná atmosféra než třeba dnes. V životě máte mnohdy na vybranou: buď zůstat a přizpůsobit se, nebo se pokusit o kvalitativní změnu nebo odejít jinam… což jsem udělal a jsem rád. Opět se mi potvrdilo, že vše špatné je pro něco dobré… Ale tento úřad byl pro mě rozhodně skvělou školou a životní zkušeností! Nyní pracuji na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Zdeněk Procházka
Otázka:
Dobrý den pane doktore, rád bych věděl, jakou další publikaci o našem regionu připravujete, resp. čím konkrétně se v ní budete zabývat a kdy se na ní již můžeme těšit…?!
Odpověď:
Rád bych uzavřel dílko třetí publikací. S kolegou Markem Procházkou pracujeme na knize, která má název Život pod Jestřebími horami. Chceme text do roka odevzdal nakladatelství.
Jméno:
Bareška
Otázka:
Dobrý den, pane Veteško, vím, že hodně cestujete, chtěla bych se zeptat, kde Vás nejvíce okouzlila příroda, co jste v ní viděl do této chvíle nejzajímavějšího. Přímo úchvatného. děkuji, s pozdravem Bareška
Odpověď:
Zdravím, Bareško:-) Moc se mi líbilo v Peru, na Machu Pichu, ale i na tajuplných obrazcích v Nasce. Cesta Inků je opravdu jedinečná…
Jméno:
Pavlína Čeňková - Trutnov

Otázka:
Máte čas ještě na nějaké koníčky, krom psaní a cestování? díky
Odpověď:
Ještě "chalupařím" na jihu Čech, u Jindřichova Hradce. Starám se o ovocný sad a zahradu. Je to příjemná relaxace… také rád chodím do lesa, na houby i na procházky…
Jméno:
Martina Šálová

Otázka:
Jak sháníte historické dokumenty do svých publikací? Jak dlouho tak pracujete na svých publikacích, než je vydáte?
Odpověď:
Nejčastěji dokumenty a obrazové materiály hledám v archivech, muzeích a u místních pamětníků a sběratelů. Na knize pracuji dva až tři roky.
Jméno:
Olga Pásková
Otázka:
Je fajn, že taky něco vychází o našem kraji. Ty vaše knížku aspoň nejsou tak drahý jako ostatní. kupujou to lidi?
Odpověď:
Snažili jsme se cenu "přizpůsobit" našemu regionu. Nakladatel Jiří Stegbauer opravdu chtěl, aby knihy byly cenově dostupné, což se myslím podařilo. První knížka, Úpicko tenkrát a dnes je vyprodaná, Tváře Jestřebích hor je ještě k dispozici…
Jméno:
J. Mareček, Radvanice
Otázka:
Dobrý den,rád prý cestujete. V jaké zemi a proč se vám nejvíce líbilo, kam byste se chtěl podívat?
Odpověď:
Cestování je můj velký koníček. Nejvíce mě oslovila jižní a střední Amerika, např. Mexiko, Peru a Belize.
Jméno:
Hana
Otázka:
Chtěla bych se pana spisovatele Vetešky zeptat, zda se chystá napsat i knihu jiného námětu, než o našem regionu? Děkuji
Odpověď:
Ano, právě je v tisku v nakladatelství Grada publikace Kompetence ve vzdělávání.
Jméno:
Pavlína Procházková
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se pana spisovatele zeptat, jaká je jeho nejoblíbenější kniha…? Děkuji.
Odpověď:
No, teď to jsou spíše odborné publikace:-) Z beletrie rád čtu detektivky, ale i romány, např. od Umberta Eccao, M. Waltariho, D. Browna, z klasiky mám rád K. Čapka…
Jméno:
Jiřina Nováčková
Otázka:
Sněžné dopoledne přeji. Jeden kulturní dotaz: Myslíte, že je dobré postavit v Trutnově divadlo nebo jste proti tomu? děkuji za odpověď
Odpověď:
Děkuji za sněžné dopoledne. Omlouvám se, ale o projektu divadla v Trutnově moc nevím. Divadlo jako takové mám rád, několik let jsem hrál v úpickém souboru, takže mít novou budovu divadla v regionu je jistě skvělé!
Jméno:
Monika Zárubová
Otázka:
Dobrý den, slyšela jsem, že nyní pracujete na Univerzitě J. A. Komenského v Praze? Co tam děláte? Baví Vás to tam?
Odpověď:
Ano, pracuji v Institutu pro výzkum regionálního rozvoje Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Institut působí v oblasti výzkumu a inovací přispívajících k rozvoji regionů České republiky. Posláním institutu je především zpracování koncepce výzkumu a inovací v oblasti regionálního rozvoje s důrazem na rozvoj lidských zdrojů a provádění vlastního výzkumu v oblasti regionálního rozvoje. Vede mě „můj“ bývalý děkan FF UK, doc. Petr Kolář, což je pro mě obrovská výzva a zároveň šance pracovat v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví, tedy andragogika. Rektor doc. Luboš Chaloupka (spolu s kolegy) vybudoval/i první českou soukromou univerzitu, která se stala prestižní vzdělávací institucí s mezinárodními kontakty a velmi dobrým pedagogickým a vědeckým potenciálem růstu. A podílet se na takových aktivitách a činnostech mě vždy bavilo, stejně jako před lety „budovat“ kontrolu pod vedením prezidenta NKÚ JUDr. Lubomíra Voleníka.
Jméno:
Róbert M., Radeč
Otázka:
Zdravim. Hodláte letošní vánoční svátky a novej rok strávit na Úpicku nebo někde jinde a jak?
Odpověď:
Dobrý den. Letošní Vánoce a první krok do nového roku strávím a oslavím v jižních Čechách.
Jméno:
Pavel Marhoul
Otázka:
Dobrý den, můžu vědět proč píšete právě o regionu Jestřebích hor? díky
Odpověď:
Je to kraj mého dětství, rád se sem stále vracím, i když už žiju v Praze. Jestřebí hory mám rád a rád poznávám historii místa, kde žili moji předci.
Jméno:
Petr Dukla

Otázka:
Myslíte si, že vaše publikační práce přispěla třeba ke změně myšlení lidí v tomto regionu?
Odpověď:
Zdravím, pane Duklo! Myslím, že do jisté míry pozitivně ovlivnila vnímání regionálních tradic a hodnot, ale i vztah a postoj k minulosti, k regionálním dějinám. Právě díky regionální literatuře a kulturním aktivitám lidé poznávají svůj kraj, svůj domov, sebe sami. Mají možnost vidět v souvislostech filozofii, historii, sociologii, psychologii, ale i geologii, biologii a ekonomii. Je to taková příjemná a nenucená forma vzdělávání a učení. A učit se můžeme kdykoliv a kdekoliv. Není až tak důležité, kolik let komu je, důležitější je, že lidé sami dojdou k tomu, že na sobě chtějí pracovat. Mají motivaci, chuť a možnosti něco vytvářet a na něčem novém či pěkném se podílet. Je to jakýsi návrat ke kořenům, k soudružnosti a ke kulturním hodnotám moderní demokratické společnosti. Moje „teorie“ se opírá i o říjnový seminář, který se uskutečnil na Dřevěnce v Úpici, kde ji potvrdil i profesor Vladimír Wolf z Univerzity Hradec Králové.