VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE rozhovor - Ptali jste se Jaroslava Vetešky

Trutnov - V rozhovoru se můžete dovědět, proč píše zrovna o Jestřebích horách, kde bude trávit letošní vánoční svátky nebo kde v současné době pracuje.

15.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav VeteškaFoto: Archiv

Odpovězené otázky

Jméno:
Miroslav Krhánek
Otázka:
Měl bych možná hloupý dotaz: Ale proč vlastně píšete - baví Vás to - nebo je to spíše druhem přivýdělku…;-)
Odpověď:
Psaní bylo vždy můj velký koníček. V naší rodině všichni rádi četli, takže i já jsem od dětství hodně četl. Asi v patnácti letech jsem začal psát krátké povídky, pak básničky… To byla dobrá příprava pro můj další pracovní život, protože už v 19 letech jsem díky Vladimíru Kalábovi začal pracovat jako redaktor Krkonošských novin v Trutnově. Byla to pro mě obrovská výzva a šance. Na zaučování nebylo moc času, protože všichni kolegové redaktoři byli neustále velmi vytížení; za den musíte napsat několik článků, někam odjet do terénu, zpět do redakce k počítači, uzavřít denní vydání a tak stále dokola. Noviny vycházejí 6x týdně, tedy pro redaktory to je pracovní týden o šesti dnech… Vždy mi pomohli a poradili kolegové-redaktoři Jana Mudrová, Daniela Kobíková, Martin Šidlák a Alena Vetešková. Hodně mě naučili a připravili mě pro další profesní dráhu, tedy pro další psaní. Tři roky jsem se nakonec psaním živil jako redaktor-publicista. Jak je vidět, čtení a psaní jde ruku v ruce:-) Ale tyto aktivity, psaní regionální literatury, rozhodně nejsou výdělečnou záležitost, to mi věřte:-)
Jméno:
Barbora Osmíková
Otázka:
Dobrý den, měla bych nějaké - pro Vás možná zajímavé informace - kam se vlastně já (a i ostatní lidé) s nimi máme obrátit (na koho)…? Díky!
Odpověď:
Informace bereme, sem s nimi! :-) Obraťe se prosím nejlépe na úpickou knihovnu, kde vám zprostředkují kontakt na mě nebo na kolegu Marka Procházku, který za nás dva tyto aktivity "koordinuje" a jistě se s vámi rád spojí.
Jméno:
Marie, Batňovice
Otázka:
Učíte ještě?
Odpověď:
Ano, stále učím na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a teď nově budu přednášet i na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Jan Melichar
Otázka:
Dobrý den pane Veteško, zajímalo by mne, kdo a jakým způsobem Vás při vydávání této pro region velice záslužné a přínosné literatury podporuje? Podílí se na tom nějak i jednotlivá města a obce, nebo třeba Svazek obcí Jestřebích hor??? Na shledanou.
Odpověď:
Dobrý den, spíše mě podporují jednotlivci:-) Lidé, kteří jsou nadšení, obětují se pro regionální práci, mají rádi historii. S institucemi je to vždy horší. Podpora prvních dvou knih spočívala v odkoupení části nákladu, což nám také moc pomohlo. Aktivní v tomto směru jsou např. Malé Svatoňovice, ale i Úpice se snaží, bývalý starosta ing. Peterka projekty vždy podporoval, stejně jako tajemník Bc. Cabadaj. Doufám, že ve stejných stopách půjde i současné vedení úpické radnice, protože bez podpory obcí jsou takovéto aktivity velmi složité a náročné.
Jméno:
VLASTA OD DRUŽBY
Otázka:
AHOL JARDO JAK SE MÁŠ JAK ŽIJEŠ DLOUHO JSEM TĚ UŽ NEVIDĚL.
Odpověď:
Ahoj Vlasto, děkuji, mám se skvěle… Mám novou práci a pracuji na nových věcech, takže se nenudím. Jen mám málo času jezdit domů… Ozvu se na Vánoce, ahoj!!!
Jméno:
Berešová, Trutnov
Otázka:
Proč jste odešel do Prahy?
Odpověď:
Chtěl jsem studovat vysokou školu. Takže jsem vlastně odešel za studii. A teď se vracím, abych svému rodnému kraji, místu, kde jsem se narodil a strávil mnoho bezstarostných a krásných let, splatil jakýsi pomyslný "dluh". Úpicko a Jestřebí hory jsou jedinečné místo pro poznávání přírody, historie a kulturních tradic, náš kraj má úžasné kouzlo. Z každého koutu dýchá zvláštní, příjemná atmosféra… prolnutá tradicemi a dobrými lidmi, kteří se z bídy vymanili tvrdou prací… Praha je v tomto ohledu jiná.
Jméno:
Pepa Sýč
Otázka:
co je na tom pravdy, že jste skončil na Nejvyšším kontrolním úřadu? a kde teď teda pracujete? dík
Odpověď:
Ano, na NKÚ již nepracuji. Když jsem na NKÚ začínal, byla jiná doba. Demokracie a společenské hodnoty se teprve rozvíjely, kontrolní mechanismy se nastavovaly a měnily se principy fungování… Začínal jsem na NKÚ v roce 1995. NKÚ fungoval teprve dva roky, rozhodně tam byla jiná atmosféra než třeba dnes. V životě máte mnohdy na vybranou: buď zůstat a přizpůsobit se, nebo se pokusit o kvalitativní změnu nebo odejít jinam… což jsem udělal a jsem rád. Opět se mi potvrdilo, že vše špatné je pro něco dobré… Ale tento úřad byl pro mě rozhodně skvělou školou a životní zkušeností! Nyní pracuji na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha.
Jméno:
Zdeněk Procházka
Otázka:
Dobrý den pane doktore, rád bych věděl, jakou další publikaci o našem regionu připravujete, resp. čím konkrétně se v ní budete zabývat a kdy se na ní již můžeme těšit…?!
Odpověď:
Rád bych uzavřel dílko třetí publikací. S kolegou Markem Procházkou pracujeme na knize, která má název Život pod Jestřebími horami. Chceme text do roka odevzdal nakladatelství.
Jméno:
Bareška
Otázka:
Dobrý den, pane Veteško, vím, že hodně cestujete, chtěla bych se zeptat, kde Vás nejvíce okouzlila příroda, co jste v ní viděl do této chvíle nejzajímavějšího. Přímo úchvatného. děkuji, s pozdravem Bareška
Odpověď:
Zdravím, Bareško:-) Moc se mi líbilo v Peru, na Machu Pichu, ale i na tajuplných obrazcích v Nasce. Cesta Inků je opravdu jedinečná…
Jméno:
Pavlína Čeňková - Trutnov

Otázka:
Máte čas ještě na nějaké koníčky, krom psaní a cestování? díky
Odpověď:
Ještě "chalupařím" na jihu Čech, u Jindřichova Hradce. Starám se o ovocný sad a zahradu. Je to příjemná relaxace… také rád chodím do lesa, na houby i na procházky…
Jméno:
Martina Šálová

Otázka:
Jak sháníte historické dokumenty do svých publikací? Jak dlouho tak pracujete na svých publikacích, než je vydáte?
Odpověď:
Nejčastěji dokumenty a obrazové materiály hledám v archivech, muzeích a u místních pamětníků a sběratelů. Na knize pracuji dva až tři roky.
Jméno:
Olga Pásková
Otázka:
Je fajn, že taky něco vychází o našem kraji. Ty vaše knížku aspoň nejsou tak drahý jako ostatní. kupujou to lidi?
Odpověď:
Snažili jsme se cenu "přizpůsobit" našemu regionu. Nakladatel Jiří Stegbauer opravdu chtěl, aby knihy byly cenově dostupné, což se myslím podařilo. První knížka, Úpicko tenkrát a dnes je vyprodaná, Tváře Jestřebích hor je ještě k dispozici…
Jméno:
J. Mareček, Radvanice
Otázka:
Dobrý den,rád prý cestujete. V jaké zemi a proč se vám nejvíce líbilo, kam byste se chtěl podívat?
Odpověď:
Cestování je můj velký koníček. Nejvíce mě oslovila jižní a střední Amerika, např. Mexiko, Peru a Belize.
Jméno:
Hana
Otázka:
Chtěla bych se pana spisovatele Vetešky zeptat, zda se chystá napsat i knihu jiného námětu, než o našem regionu? Děkuji
Odpověď:
Ano, právě je v tisku v nakladatelství Grada publikace Kompetence ve vzdělávání.
Jméno:
Pavlína Procházková
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se pana spisovatele zeptat, jaká je jeho nejoblíbenější kniha…? Děkuji.
Odpověď:
No, teď to jsou spíše odborné publikace:-) Z beletrie rád čtu detektivky, ale i romány, např. od Umberta Eccao, M. Waltariho, D. Browna, z klasiky mám rád K. Čapka…
Jméno:
Jiřina Nováčková
Otázka:
Sněžné dopoledne přeji. Jeden kulturní dotaz: Myslíte, že je dobré postavit v Trutnově divadlo nebo jste proti tomu? děkuji za odpověď
Odpověď:
Děkuji za sněžné dopoledne. Omlouvám se, ale o projektu divadla v Trutnově moc nevím. Divadlo jako takové mám rád, několik let jsem hrál v úpickém souboru, takže mít novou budovu divadla v regionu je jistě skvělé!
Jméno:
Monika Zárubová
Otázka:
Dobrý den, slyšela jsem, že nyní pracujete na Univerzitě J. A. Komenského v Praze? Co tam děláte? Baví Vás to tam?
Odpověď:
Ano, pracuji v Institutu pro výzkum regionálního rozvoje Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Institut působí v oblasti výzkumu a inovací přispívajících k rozvoji regionů České republiky. Posláním institutu je především zpracování koncepce výzkumu a inovací v oblasti regionálního rozvoje s důrazem na rozvoj lidských zdrojů a provádění vlastního výzkumu v oblasti regionálního rozvoje. Vede mě „můj“ bývalý děkan FF UK, doc. Petr Kolář, což je pro mě obrovská výzva a zároveň šance pracovat v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví, tedy andragogika. Rektor doc. Luboš Chaloupka (spolu s kolegy) vybudoval/i první českou soukromou univerzitu, která se stala prestižní vzdělávací institucí s mezinárodními kontakty a velmi dobrým pedagogickým a vědeckým potenciálem růstu. A podílet se na takových aktivitách a činnostech mě vždy bavilo, stejně jako před lety „budovat“ kontrolu pod vedením prezidenta NKÚ JUDr. Lubomíra Voleníka.
Jméno:
Róbert M., Radeč
Otázka:
Zdravim. Hodláte letošní vánoční svátky a novej rok strávit na Úpicku nebo někde jinde a jak?
Odpověď:
Dobrý den. Letošní Vánoce a první krok do nového roku strávím a oslavím v jižních Čechách.
Jméno:
Pavel Marhoul
Otázka:
Dobrý den, můžu vědět proč píšete právě o regionu Jestřebích hor? díky
Odpověď:
Je to kraj mého dětství, rád se sem stále vracím, i když už žiju v Praze. Jestřebí hory mám rád a rád poznávám historii místa, kde žili moji předci.
Jméno:
Petr Dukla

Otázka:
Myslíte si, že vaše publikační práce přispěla třeba ke změně myšlení lidí v tomto regionu?
Odpověď:
Zdravím, pane Duklo! Myslím, že do jisté míry pozitivně ovlivnila vnímání regionálních tradic a hodnot, ale i vztah a postoj k minulosti, k regionálním dějinám. Právě díky regionální literatuře a kulturním aktivitám lidé poznávají svůj kraj, svůj domov, sebe sami. Mají možnost vidět v souvislostech filozofii, historii, sociologii, psychologii, ale i geologii, biologii a ekonomii. Je to taková příjemná a nenucená forma vzdělávání a učení. A učit se můžeme kdykoliv a kdekoliv. Není až tak důležité, kolik let komu je, důležitější je, že lidé sami dojdou k tomu, že na sobě chtějí pracovat. Mají motivaci, chuť a možnosti něco vytvářet a na něčem novém či pěkném se podílet. Je to jakýsi návrat ke kořenům, k soudružnosti a ke kulturním hodnotám moderní demokratické společnosti. Moje „teorie“ se opírá i o říjnový seminář, který se uskutečnil na Dřevěnce v Úpici, kde ji potvrdil i profesor Vladimír Wolf z Univerzity Hradec Králové.
15.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV - spolehlivost, pracovitost. Pracoviště: Pavlyshstav s.r.o. - pracoviště, K Rybníkům, č.p. 498, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Mykhaylo Pavlyshyn, +420 776 502 525. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POMOCNÁ SÍLA (KUCHYŇ + ÚKLID). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: zkušební lhůta 3 měsíce, , kontakt: telefonicky, osobně, čas dle dohody. Pracoviště: H + h idol s.r.o. dolní mísečky 322, 512 38 Vítkovice v Krkonoších. Informace: Holoubek, +420 608 382 993. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel Sůva otevíráme nově. Nepožadujeme dlouholetou praxi, pracovní doba je dohodou (např. dlouhý, krátký týden nebo jinak), jedná se o přípravu obědů a večeří pro hotelové hosty i pasanty. Rádi bychom připravovali zejména česká jídla, ale s moderním šmrncem (jednoduše a čistě)., , možnost ubytování v hoteli, stravování, tipy, prémie, , kontakt: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Adéla blahůtová - hotel sůva, 512 37 Benecko. Informace: Blahůtová, +420 603 205 495. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OBSLUHA ŠICÍCH A VYŠÍVACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: požadujeme manuální zručnost a pečlivost, , - kontak e-mailem, lze i osobně v místě výkonu práce, Po - Pá 8-11 hod.. Pracoviště: Roztoky u jilemnice 201, 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Volodymyr Hotra, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rivalové si v divizním derby poprvé body dělili, po penaltách slaví Dvůr

Trutnovské basketbalistky sehrály na nymburské palubovce vyrovnanou partii. Jejich nejlepší střelkyní byla Anna Rylichová (vlevo, č. 16).

Trutnov dal pořádně zabrat nymburskému favoritovi

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Trutnov - Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Vyplývá to z fotografií na Ondráčkově facebookovém profilu, na které upozornily servery Forum 24 a iDNES.cz.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Vytrvalkyně Vrabcová Nývltová v New Yorku nepoběží. Kvůli achilovce

Trutnov - Bronzová medailistka Eva Vrabcová Nývltová se odhlásila z maratonu v New Yorku. Jeden z elitních světových závodů nepoběží kvůli problémům s achilovkou.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Trutnov /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme pouze jedno miminko.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT