Potvrdil to v on–line rozhovoru pro Krkonošský deník ředitel Úřadu práce v Trutnově Petr Masopust. Část otázek a odpovědí vyjímáme:

Říká se, že se v Trutnově bude propouštět. Víte, která firma, kdy a kolik lidí? Můžete k tomu říct něco konkrétního?

Ano tuto informaci mohu potvrdit. jedná se o firmu Slezan Frýdek-Místek, kdy ke konci března obdrží pracovníci výpovědi. Týká se to asi 208 lidí z přádelny lnu a bělidla.

Jakou šanci mají lidé z přádelny najít zaměstnání? Už kontaktovali pracovní úřad?

Děkuji za otázku. Zatím nás zaměstnanci přádelny nekontaktovali. Ale po důkladnější analýze aktuálních volných pracovních míst bychom mohli nabídnout práci přímo v oboru. Přivedl(a) jste mě na myšlenku návštěvy pracovnic oddělení zprostředkování přímo v přádelně, kde by výše uvedené pracovníky informovali s předstihem o nabídkách volných pracovních míst na úřadu práce.

Prý vznikají nové příležitosti ve firmě Continental za Hypernovou. Už víte, jaké profese bude firma moci nabídnout a odkdy?

Ano, tato informace je pravdivá. Firma ke 30. 6. 2008 poptává celkem 68 pracovních pozic. Z toho 30 dělnických do výroby a zbytek technického zaměření (CNC, sežizovač, technik). Se společností Continental jsme v kontaktu a připravujeme pro naše klienty rekvalifikační projekt ve spolupráci se SPŠ Trutnov, který by měl pomoci k lepší integraci našich klientů do zaměstnání.

Textilky u nás skončily, plno lidí je pořád ještě bez práce. Žádný investor sem nechce. Myslíte, že se to na Královédvorsku může zlepšit?

Situace na Královédvorsku se postupně uklidní, mám k tomu dva důvody. Za prvé: je zde nový investor, francouzská společnost Treves, s jejímiž zástupci v nejbližší době navážeme kontakt. Podle prvních informací se bude jednat o zhruba 70 nových pracovních míst. Za druhé: společnost Juta hledá 62 pracovníků s kvalifikací z textilního průmyslu, kde by měli lidé, kteří v textilkách ukončili pracovní poměr, možnost nového zaměstnání.

Co když někdo práci stále systematicky odmítá? Jsou na něj nějaké páky a kontroly? Může mu být podpora třeba i zastavena?

Zastavení vyplácení podpory v nezaměstnanosti je na denním pořádku. Od začátku mého působení ve funkci to bylo ve více jak 100 případech. S novelou zákona o zaměstnanosti dojde k znepříjemnění života lidem, kteří se vyhýbají práci. Pokud projde zákon v parlamentu, změny by měly nastat již od 1. 1. 2009. Jako příklad bych zmínil, že lidé, kteří čerpají podporu, budou muset více poslouchat ÚP. Během zkrácené doby vyplácení podpory v nezaměsnanosti, ÚP vypracuje individuální plán, který pokud nebude ze strany našeho klienta dodržen, tak ten přijde o dávky. Stejný proces bude i u rekvalifikací.

Dneska jsem viděla v televizi, že v Šumperku učí pracovní úřad lidi podnikat. Co vy na to?

Výborná šance pro aktivní uchazeče o zaměstnání, kteří chtějí vzít pracovní osud do vlastních rukou. Spojím se s ÚP v Šumperku a zjistím podrobnosti projektu a jeho možnost uplatnění na Trutnovsku.

Celý ONLINE rozhovor najdete Z D E ! ! !