Spadané stromy na vozovkách zaměstnávaly celé nedělní odpoledne a večer hasičské jednotky v regionu. Ty musely překážející kmeny odstraňovat například v Malé Úpě, Strážném, Rudníku, Dolní Kalné i v Žacléři. „Z osmi výjezdů se právě šestkrát jednalo o strom spadlý na vozovku. Většinou to byly menší kmeny, zásah jeřábu nebyl potřeba,“ potvrdil pracovník operačního střediska.

Dobrovolní hasiči z Pece pod Sněžkou pomáhali zase provizorně přikrýt plachtami větrem utrženou a do půlky srolovanou střechu. „Poryv větru nadzvedl půl střechy apartmánu Zelený potok. S hasiči jsme přemístili osm lidí do nižšího patra, hlavně, že se nikomu nic nestalo,“ konstatoval nájemce objektu Miroslav Šimáček a dodal: „Střecha je pomuchlaná, spadla přes komín, který bylo třeba uvolnit, protože v jednu chvíli nešlo topení. Přes půdní prostory jsme potom natáhli plachty, aby do domu nezatékalo. Na celkové vyčíslení škody však ještě čekám.“

Došlo také na výpadky elektrického proudu. Například v Žacléři byly problémy s dodávkami celé odpoledne a také večer zůstali lidé skoro dvě hodiny bez proudu.

„V neděli odpoledne a v noci jsme měli zhruba deset výpadků na vedení delší doby a deset krátkodobých. Leckdy to odběratelé ani nepocítili. Nejdelší výpadek byl ve Vítkovicích u Rokytnice nad Jizerou, kde se porucha podařila odstranit až včera dopoledne,“ podotkla Šárka Beránková, tisková mluvčí ČEZ pro východočeský region a pokračovala: „Ve východních Čechách byla ale situace nejhorší právě v Krkonoších a v Podkrkonoší. Škody ještě nejsou vyčísleny, nepředpokládáme však, že by byly vysoké.“

S velkými škodami nepočítají ani zástupci národního parku. „Myslíme si, že škody budou do rozsahu 100 kubíků,“ potvrdil Petr Štěpánek z odboru pro styk s veřejností. Perný den zažili pracovníci Horské služby Krkonoše, kteří v neděli pátrali po devíti turistkách, jež zabloudily. „Osm žen se našlo asi po hodině, jedna byla pohřešována až do tří hodin odpoledne, kdy ji objevili ve Lvím dole. Byla relativně v pořádku, jen promoklá a podchlazená,“ řekl náčelník Horské služby Adolf Klepš.

Záchranáři pak ještě polským kolegům poskytli pomoc po pádu laviny. „Akce se zúčastnilo asi třicet lidí z české strany z okrsku středních a východních Krkonoš. K dispozici byli i pátrací a lavinoví psi. Po informaci, že se lidé z laviny vyprostili sami, byla akce ukončena,“ poznamenal Klepš a dodal: „Celou neděli foukal v Krkonoších silný vítr, který na hřebenech dosahoval v nárazech až 140 kilometrů za hodinu.

Nejvíce foukalo samozřejmě na Sněžce. Obvyklá síla větru je zhruba 90 až 110 kilometrů za hodinu.“ Jen pro připomenutí, v Krkonoších stále platí třetí lavinový stupeň, který představuje značné nebezpečí.