Již delší dobu se léčím na psychiatrii. Jednou za 14 dnů chodím k lékaři, který se mnou pohovoří, napíše recept a sestra mi dá injekci. Za dalších 14 dnů jdu pouze do místnosti, kde je sestra, která mi dá injekci a zeptá se, jak se mi daří. Tyto intervaly se opakují již tři roky. Zajímá mě, zda za návštěvu sestry a píchnutí injekce mám platit poplatek 30 Kč.

V případě návštěvy klinického psychiatra, který provede klinické vyšetření, je buď komplexní, cílené, kontrolní nebo konziliární vyšetření a je vykázáno příslušnými výkony v dané odbornosti podle Seznamu výkonů. Začíná pohovorem s pacientem ke zjištění vývoje jeho zdravotních potíží. Lékař posoudí průběh onemocnění, stanoví diagnostický a léčebný postup, zajistí další potřebná vyšetření, předepíše léky, vysvětlí pacientovi další léčebný postup a provede administrativní činnosti související s výkonem pacient uhradí regulační poplatek 30 korun. Pokud se jedná o úkony provedené sestrou, za tyto se neplatí žádný regulační poplatek, protože, jak bylo zmíněno výše, zpoplatněno regulačním poplatkem je klinické vyšetření provedené lékařem. Za aplikaci injekce se regulační poplatek nehradí.

Platí se poplatek za vypsání objednávky na rozbor krve před odborným vyšetřením v nemocnici, když tento rozbor je na pokyn „obvoďáka“? A kde budu tento poplatek platit, u svého praktika, nebo u specialisty, ke kterému mě pošle?

Za vypsání objednávky na rozbor krve ani za odběr se regulační poplatek 30 korun nehradí. Nazávěr celkového zhodnocení zdravotního stavu, když je při návštěvě u lékaře provedeno klinické vyšetření, se regulační poplatek hradí.