Ty byly podle policie značně poruchové a nespolehlivé. Vloni však do městské pokladny přinesly téměř sto tisíc korun.


Nicméně vše je nyní připraveno k novému nařízení, podle něhož mohou motoristé v pracovní dny parkovat zdarma v centru v době od 8 do 17 hodin, pouze však jednu hodinu. „Zatím nemáme vyrobeny značky ani parkovací kotoučky. Ke změně tedy dojde pravděpodobně nejdříve v únoru,“ vysvětluje velitel městské policie Petr Jerie.


A jak bude nový systém fungovat? Řidič, který přijede do centra, si zakoupí parkovací kotouček – hodiny, na kterých nastaví čas příjezdu, a viditelně je umístí do svého vozu. Dodržování 60minutového limitu, což je maximální doba určená ke stání, budou kontrolovat městští strážníci.

Zpočátku tolerance

„Zpočátku budeme benevolentní, než si veřejnost na nový systém zvykne. Nebudeme samozřejmě pokutovat toho, kdo se pozdrží patnáct minut u lékaře, ale posvítíme si na výtečníky, kteří by chtěli nové nařízení zneužívat,“ říká Petr Jerie. Pokutováni pak mohou být až do výše dvou tisíc korun.


„Chceme obyvatelům města zpříjemnit život a vytěsnit auta ze středu,“ říká k novince starosta Josef Cogan. Delší parkování na náměstí pak bude umožněno pouze rezidentům, kteří si hradí celoroční parkovné. Odstavná plocha pro vozy pod náměstím bude i nadále bezplatná.


Papírový ukazatel bude ke koupi na městském úřadě, v papírnictví a také u městské policie. Stejný režim hodinového parkovného bude v budoucnu uplatněn na Dukelském náměstí a v jednosměrných ulicích v blízkosti středu města.